Mətbuat şərhi 25 oktyabr 2019
Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Xarici İşlər nazirinin müavini Əbdülrəhman əl-Rəssi ilə görüşüb.
Nazirliyin mətbuat xidmətindən AZƏRTAC-a bildiriblər ki, görüşdə Azərbaycan ilə Səudiyyə Ərəbistanı arasında mövcud olan sıx münasibətlərin inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə olunub. Bu mənada, iqtisadi-ticari, o cümlədən sərmayələr, habelə turizm sahəsində müşahidə edilən müsbət dinamika qeyd olunub.
Tərəflər BMT və digər beynəlxalq təşkilatlarda qarşılıqlı əsasda göstərilən dəstəyin davam etdiriləcəyini bildiriblər. Eyni zamanda, BMT-nin 2030-cu il Gündəliyi çərçivəsində iqtisadi və humanitar inkişaf məqsədlərinə nail olunmasının vacibliyi qeyd edilib.
Nazir Elmar Məmmədyarov, həmçinin QH ilə G-77 arasında əlaqələndirilmiş fəaliyyətin, eləcə də Cənub-Cənub çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətinə diqqət yetirib.
Qonaq Azərbaycanın QH-də sədrliyinin uğurlu olacağına və ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər qlobal və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 25 October 2019
Azerbaijan`s Foreign Minister Elmar Mammadyarov has met with Undersecretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia Abdulrahman Al-Rassi on the sidelines of the 18th Summit of the Non-Aligned Movement in Baku.
The sides hailed the close relations between Azerbaijan and Saudi Arabia. They pointed out the positive dynamics in the fields of economy, trade, investments and tourism.
The two noted that they will continue their mutual support within the UN and other international organizations. They stressed the importance of achieving economic and humanitarian development goals within the UN 2030 Agenda.
Minister Mammadyarov also paid attention to the importance of coordinated activities between the Non-Aligned Movement (NAM) and G-77 as well as cooperation within the South-South format.
The Saudi official expressed hope for the successful chairmanship of Azerbaijan in the NAM and further development of bilateral relations between the two countries.