İƏT Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə bağlı bəyanat yayıb
Bəyanatda 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Xocalı şəhərində törədilən soyqırımının 34-cü ildönümü ilə bağlı İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Tahanın həlak olanların xatirəsini ehtiramla yad etdiyi bildirilir.
Baş katib Xocalı hadisəsinin Ermənistan Respublikası tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalının nəticəsi olduğunu bir daha vurğulayıb. O, 2013-cü ildə Qahirədə keçirilmiş İslam Zirvə Toplantısının 12-ci sessiyasında qəbul edilmiş Qahirə Yekun Bəyannaməsinə (117-ci bənd) və 2025-ci ildə Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində keçirilmiş İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 51-ci sessiyasında qəbul edilmiş “1992-ci il Xocalı qırğınının qurbanları ilə həmrəylik haqqında” 46/51-POL saylı Qətnaməyə istinad edib, işğal olunmuş Xocalı şəhərində mülki azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş kütləvi vəhşilikləri müharibə cinayəti, insanlıq əleyhinə cinayət və soyqırımı kimi qiymətləndirib.

Press release 26 February 2026
On the occasion of the 34th anniversary of the genocide in the town of Khojaly of the Republic of Azerbaijan, the Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), Hissein Brahim Taha, has paid tribute to all those who lost their lives in the 1992 atrocities, according to the OIC.
The Secretary-General reiterated that the Khojaly incident was a result of the illegal occupation of Azerbaijani territories by the Republic of Armenia. He referred to the Cairo Final Communiqué (Paragraph 117), adopted at the 12th Session of the Islamic Summit, held in Cairo in 2013, and to Resolution No. 46/51-POL on "Solidarity with the Victims of the Khojaly Massacre of 1992," adopted at the 51st Session of the OIC Council of Foreign Ministers, held in Istanbul, Republic of Türkiye, in 2025, which considered the mass atrocities perpetrated against the civilian Azerbaijani population in the occupied town of Khojaly as war crimes, crimes against humanity, and genocide.