Məkkədə İƏT-ə üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının XIV Zirvə toplantısı keçirilib YENİLƏNİB
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Məkkə şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının XIV Zirvə toplantısı keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, İki Müqəddəs Ocağın Xadimi, Səudiyyə Ərəbistanı Kralı Salman bin Əbdüləziz Al Səudun sədrliyi ilə keçirilən Zirvə toplantısı “Məkkə Sammiti: Gələcəyə doğru birlikdə gedək” devizi altında təşkil olunub.
Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Novruz Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Zirvə toplantısında İslam dünyasının üzləşdiyi müxtəlif problemlər müzakirə olunub. Həmçinin müsəlman azlıqların problemləri, islamofobiya, terrorizm və ekstremizmlə mübarizə və digər siyasi, iqtisadi, mədəni, sosial məsələlər nəzərdən keçirilib.
Toplantının sonunda qəbul edilən Məkkə Bəyannaməsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü bir daha pislənib, torpaqların güc yolu ilə istilasının BMT Nizamnaməsinə və beynəlxalq hüquqa zidd olduğu vurğulanıb. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrin Ermənistan tərəfindən dərhal yerinə yetirilməsinin vacibliyi bildirilib. Ermənistan öz silahlı qüvvələrini Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından dərhal və tam şəkildə, qeyd-şərtsiz çıxarmağa çağırılıb.
Qeyd edək ki, budəfəki Zirvə toplantısı İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının yaranmasının 50-ci ildönümünə təsadüf edir. Tədbirdən əvvəl təşkilata üzv ölkələrin xarici işlər nazirləri səviyyəsində hazırlıq iclası keçirilib.
Xatırladaq ki, İƏT-in XIII Zirvə toplantısı 2016-cı il aprelin 14-15-də Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilib.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı 1969-cu ildə müsəlman ölkələrinin dövlət və hökumət başçılarının Mərakeşin paytaxtı Rabatda keçirilmiş konfransında təsis edilib və hazırda ona 57 dövlət üzvdür. Azərbaycan Respublikası bu nüfuzlu təşkilatın fəal üzvüdür.

Press release 03 June 2019
The 14th Session of the Islamic Summit Conference of the heads of state and government of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) has been held in the holy city of Makkah, the Kingdom of Saudi Arabia.
Chaired by the Custodian of the Two Holy Mosques, King of Saudi Arabia Salman bin Abdulaziz Al Saud, the “Makkah Summit: Hand in Hand Toward the Future” aimed to develop a unified stance on events in the Islamic world.
Azerbaijan was represented at the event by a delegation led by Prime Minister Novruz Mammadov.
The Summit featured discussions on various problems faced by the Islamic world. It also focused on the problems of Muslim minorities, Islamophobia, fight against terrorism and extremism, as well as other political, economic, cultural and social issues.
The Makkah Al Mukarramah Declaration, issued by the leaders of the OIC Member States following the 14th Islamic Summit Conference, reaffirmed condemnation of Armenia's military aggression against Azerbaijan, emphasizing that the occupation of the Azerbaijani lands by the use of force runs contrary to the UN Charter and international law.
The necessity of the immediate implementation by Armenia of the UN Security Council resolutions (822, 853, 874 and 884) was emphasized. Armenia was urged to immediately and unconditionally withdraw its armed forces from the occupied territories of Azerbaijan.
With 57 member states from four continents, the OIC is the second-largest intergovernmental organization in the world after the United Nations, with a collective population reaching over 18 billion. Azerbaijan is an active member of the organization.