Mətbuat şərhi 15 mart 2026
Nazir Ceyhun Bayramovun Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri şahzadə Feysəl bin Fərhan Əl Səud ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
15 mart tarixində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri şahzadə Feysəl bin Fərhan Əl Səud Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazirlər Yaxın Şərqdə mövcud təhlükəsizlik vəziyyətini müzakirə ediblər. Bölgədə gərginliyin artmasından narahatlıq ifadə olunaraq, vəziyyətin daha da eskalasiyasının qarşısının alınmasının vacibliyi qeyd edilib.
Bu çərçivədə, region ölkələrinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsinin, habelə qonşu ölkələrin hədəf alınmamasının zəruriliyi vurğulanıb.
Telefon danışığı zamanı regional və beynəlxalq gündəliyin digər aktual məsələləri, Azərbaycan ilə Səudiyyə Ərəbistanı arasında mövcud əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, nazirlər digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

The Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia, Prince Faisal bin Farhan Al Saud, held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov
On 5 March, the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia, Prince Faisal bin Farhan Al Saud, held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the call, the ministers discussed the current security situation in the Middle East. They expressed concern over the rising tensions in the region and stressed the importance of preventing further escalation of the situation.
In this context, the necessity of respecting the sovereignty and territorial integrity of the countries of the region, as well as refraining from targeting neighboring states, was emphasized.
During the telephone conversation, the sides also discussed other topical issues on the regional and international agenda, as well as the current state and prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and Saudi Arabia. In addition, the ministers exchanged views on other matters of mutual interest.