İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş Katibliyi iyulun 12-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının Tovuz rayonu istiqamətində hücumunu, atəşkəsi pozmasını, nəticədə azərbaycanlı əsgərlərin həlak olmasını və yaralanmasını kəskin şəkildə pisləyən bəyanat yayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Yusif bin Əhməd Əl-Osaymin həlak olanların ailələrinə başsağlığı verib, yaralananların tezliklə sağalmasını diləyib.
İƏT-in Baş Katibliyi İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının və BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş torpaqlarından tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən, münaqişənin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında sülh yolu ilə həllini dəstəkləyən qərar və qətnamələrini bir daha xatırladıb.

The General Secretariat of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) has made a statement strongly condemning the attack by the armed forces of Armenia on Tovuz region in Azerbaijan and their violations of the ceasefire on the border region between Armenia and Azerbaijan on 12 July 2020, resulting in the death and injury of servicemen of the Azerbaijani forces.
The Secretary General of OIC, Dr. Yousef Al-Othaimeen, extended his condolences to the families of those killed, wishing a speedy recovery to the injured.
The General Secretariat referred to the resolutions and decisions of the Organization of Islamic Cooperation and the relevant UN Security Council resolutions which demand full and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan and support a peaceful settlement to the conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognised borders of the Republic of Azerbaijan.