Prezident İlham Əliyev “ACWA Power” şirkətinin idarə heyətinin sədrini və “Masdar” şirkətinin icraçı direktorunu qəbul edib YENİLƏNİB VİDEO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 9-da Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkətinin idarə heyətinin sədri Mohammad Abunayyanı və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkətinin icraçı direktoru Mohammed Jameel Al Ramahini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, qonaqları salamlayan Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
-Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Sizi görməyə çox şadam. Sizi enerji sektorunda, xüsusilə bərpa olunan enerji resursları sektorunda aparıcı şirkətlər olan “ACWA Power” şirkəti və “Masdar” şirkəti ilə bu gün imzalanmış çox mühüm İcra Müqaviləsi münasibətilə təbrik etmək istərdim. Bu müqavilə Azərbaycanda enerji layihələrinin inkişafında yeni səhifə açacaq. Çünki bərpa olunan enerji bu gün bizim üçün enerji sektorunda prioritetlərdən biridir. Azərbaycan artıq özünün elektrik enerjisi ehtiyaclarını təmin edir və həm də elektrik enerjisi ixrac edir. Lakin bizim hədəfimiz bərpa olunan enerji sektoruna investorlar cəlb etməkdir və bu İcra Müqaviləsinin əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, külək və Günəş elektrik stansiyaları investorların vəsaiti hesabına tikiləcək. Beləliklə, siz Azərbaycanda işləməyə maraq göstərirsiniz. Biz bunu ölkəmizə, gələcəyimizə olan etimad hesab edirik. Çünki bu, çox böyük investisiyadır. Mənə məlumat verildi ki, bu gün İcra Müqaviləsinin imzalanmasından sonra digər müqavilələrin hazırlanması üçün bir qədər vaxt var və ümidvarıq ki, bu il biz Günəş və külək elektrik stansiyalarının təməlqoyma mərasimində iştirak edəcəyik. Bu, bizim üçün çox mühüm layihədir.
Qeyd etdiyim kimi, Azərbaycan elektrik enerjisi sektoruna çoxlu investisiya yatırıb və elektrik xətləri bizi qonşularımızla birləşdirir. Biz elektrik enerjisinin istehsalına çoxlu investisiya yatırmışıq. Bu gün bizim 1000 meqavat əlavə elektrik enerji gücümüz var və biz bunu ixrac edirik, bizim ixrac bazarlarımız var. Həmçinin sizə bildirmək istərdim ki, bizim bu sektordakı investisiyalarımız aparıcı beynəlxalq institutlar tərəfindən, xüsusilə Davos Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən qeydə alınır. Onlar elektrik enerjisinin əlçatanlıq indeksinə görə Azərbaycanı dünyada ikinci yerə layiq görüblər. Bütün ölkəmiz elektrik xətləri ilə təmin olunub və qeyd etdiyim kimi, bu gün Azərbaycan ixracatçıya çevrilib. Həmçinin bu yaxınlarda, bir aydan bir qədər çox bundan əvvəl biz tərəfdaşlarımızla birlikdə mühüm qaz kəməri layihəsi olan və artıq Avropa İttifaqının sərhədlərinə çatan TANAP-ı tamamladıq. Biz Günəş və küləkdən nə qədər çox enerji əldə etsək öz ehtiyaclarımıza və ixrac üçün təbii qaza bir o qədər qənaət edəcəyik. Ona görə də mən bugünkü mərasimə çox böyük əhəmiyyət verirəm. Bu, bizim doğru yolda olduğumuzu göstərir. Bu, həmçinin onu göstərir ki, Azərbaycan investorlar üçün çox yaxşı şərait yaradıb.
Sizin investisiyalarınız yüz milyonlarla dollar məbləğində olacaq. Elektrik enerjisinin ümumi həcmi 440 meqavat olacaq. Bu, həqiqətən Azərbaycanda bərpa olunan enerji baxımından böyük dəyişiklik olacaq. Həmçinin şadam ki, bu layihələrdə sizin şirkətləriniz tərəfdaş olaraq seçiliblər. Hesab edirəm ki, bu, gözlənilməz deyil. Çünki mənə məlumat verilib ki, “ACWA Power”in ümumilikdə 30 min meqavatdan çox elektrik enerjisi var və bərpa olunan enerji sahəsində də 8 min meqavat elektrik enerjisi hasil edir. “Masdar” 4 min meqavat bərpa olunan elektrik enerjisi istehsal edir. Beləliklə, siz bu sahədə çox təcrübəli və aparıcı şirkətlərsiniz. Buna görə də sizi görməkdən çox məmnunam. Əminəm ki, bizim əməkdaşlığımız uzunmüddətli olacaq, bütün layihələr və texniki məsələlər vaxtında həll ediləcək. Biz bu iki iri layihəni başlayacağıq və bu layihələr Azərbaycana gələcəkdə digər investisiyaları, digər investorları da cəlb etmək imkanı verəcək. Çünki bizim ölkə küləklə və Günəşlə zəngindir. Bəzən külək hansısa narahatlıq yaradır, lakin, eyni zamanda, havanı təmizləyir. Ancaq indi külək və Günəş bizim enerji istehsalımıza xidmət edəcək və bunun sayəsində daxili istifadə və ixrac üçün çoxlu təbii qaza qənaət olunacaq. Bir daha xoş gəlmisiniz və bir daha Azərbaycanda investor olmaq qərarınıza görə sizə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkətinin idarə heyətinin sədri Mohammad ABUNAYYAN dedi:
- Cənab Prezident, icazə verin Sizə təşəkkürümü və hökumətimizin, Kralın, Vəliəhdin salamlarını çatdırım. Səudiyyə Ərəbistanının hökuməti ilə, bizim rəhbərlərlə artıq qurduğunuz bu möhtəşəm münasibətləri örnək göstərmək olar. Səudiyyə Ərəbistanının şirkətinə göstərdiyiniz etimad sayəsində biz indi Azərbaycanda bərpa olunan enerji ilə bağlı Sizin planlarınızı artıq həyata keçirə biləcəyik. Sərmayələrə, iqtisadi və sosial dəyərlərə gəldikdə, bərpa olunan enerjinin bizim layihələrə cəlb edilməsi nöqteyi-nəzərindən Sizin gözləntilərinizi gerçəkləşdirə biləcəyik. Azərbaycanın resurslarını fərqli enerji generasiyasında istifadə etməyə yönəldəcəyik. Azərbaycan üçün ən yaxşı optimallaşdırılmış iqtisadi həll yoluna nail olmaq üçün yanacaq balansını təkmilləşdirəcəyik. Mən çox şadam və Sizə həqiqətən minnətdaram ki, Siz bizi seçdiniz. Çünki bu, Səudiyyə Ərəbistanı ilə münasibətlərə göstərdiyiniz etimadı əks etdirir. Sizin tətbiq etdiyiniz müfəssəl proqramınız bizə həddən çox müsbət təsir bağışlamışdır. Həqiqətən prosesdə - texniki, kommersiya, müqavilə proseslərində də ən yaxşı təcrübədən istifadə edilmişdir. Bizim digər ölkələrlə necə işlədiyimizə dair və bərpa olunan enerji proqramlarını necə başlamağımızla bağlı geniş təcrübəmiz var. Lakin Azərbaycan nadirliyi ilə seçilir. Çünki siz artıq proqrama başlamısınız. Siz ən yaxşı şirkətləri rəqabət aparmaq üçün çox peşəkar və şəffaf şəkildə cəlb etmisiniz. Siz, həmçinin çox nadir rəqabətlilik dəyərləri tətbiq etmisiniz.
Cənab Prezident, bu investisiya bizim yüksək səviyyədə olan siyasi münasibətlərimizə uyğun olacaq. Habelə Vəliəhd Şahzadəmizin həmişə qeyd etdiyi kimi, siyasi münasibətləri dəstəkləyən güclü iqtisadi əlaqələri də görmək istəyirik.
Cənab Prezident, bu, Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən müxtəlif sahələri əhatə edəcək investisiya qoyuluşunun başlanğıcıdır.
Cənab Prezident, bildiyiniz kimi, bizim münasibətlərimiz yüksək səviyyədədir. Sosial sahəyə gəldikdə, ötən il ərzində Azərbaycanda 100 mindən çox turistimiz olub. Hər il turistlərin sayında 20-30 faiz artım müşahidə olunur. Bu, onu göstərir ki, bu gün münasibətlər siyasi, sosial sahələrlə yanaşı, həm də iqtisadi sahəni əhatə edir. Müsbət məqam ondan ibarətdir ki, bunlar artıq Azərbaycanda baş verir.
Cənab Prezident, biz bu layihələri sizin baxışınızı reallaşdırmaq üçün birlikdə həyata keçiririk. İqtisadi, sosial dəyərlərə gəldikdə isə biz buradakı insanlara təlimlər keçəcəyik, “know–how” biliklərini ötürəcəyik. “ACWA Power” şirkətində bizim səhmdarlarımız, idarə heyətimiz tərəfindən belə qərar qəbul edilib ki, Azərbaycanı region üçün platforma olaraq istifadə edək. Bilirsiniz ki, bu, təkcə Azərbaycan üçün deyil. Bizim ofisimizin aprel ayından burada tam fəaliyyətə başlayacağının səbəbi də budur. Biz insan kapitalının inkişafı üçün təlimlərin keçirilməsi ilə məşğul olacağıq. Çünki Sizin rəhbərliyinizlə bu ölkədə çox böyük insan kapitalı yaranıb və biz bundan beynəlxalq səviyyədə istifadə etməyə çalışacağıq. Bəli, bu, bizim Azərbaycanda inkişaf etdirməyə çalışdığımız layihə üçün olacaq. Lakin, eyni zamanda, dünya miqyasında rəqabət qabiliyyətliliyimizi və potensialımızı artırmaq üçün insan kapitalından istifadə edəcəyik. Biz öhdəliklərimizə sadiqik və mən hökumətimizin salamlarını Sizə çatdırıram. Lakin biz, eyni zamanda, bu layihədə sağlamlıq və əməyin təhlükəsizliyi, vaxt, keyfiyyət, etibarlılıq baxımından üzərimizə öhdəlik götürürük. Bu layihə 200 milyon dollar dəyərindədir. Eyni zamanda, biz burada istər bərpa olunan enerji mənbələri ilə, istərsə də yüksək səmərəliliklə qazın, yanacağın istehsalı ilə bağlı uzunmüddətli əməkdaşlığa sadiqik. Biz burada olmaqdan çox şadıq. Bəli, biz səudiyyəliyik, lakin yerli şirkət kimi fəaliyyət göstəririk və göstərəcəyik. Çünki biz Sizin sistemin, Azərbaycandakı və regiondakı inkişafın bir parçası olmaqdan qürur duyuruq. Sizinlə görüşmək mənim üçün həqiqətən şərəfdir. Çox xoşbəxtəm ki, Sizinlə görüşmək üçün bizə böyük imkan yaratmısınız. Mən çox məmnunam. Sizin iş cədvəlinizin gərgin olduğunu bilirəm. Bu böyük imkanı bizə yaratdığınız üçün Sizə minnətdarıq. Təşəkkür edirəm, cənab Prezident.
Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
–Ölkəmiz haqqında dediyiniz xoş sözlərə görə sizə təşəkkür edirəm. Mənim şəxsi salamımı və ən xoş arzularımı Əlahəzrət Kral Salmana, Vəliəhd Şahzadəyə çatdırmağınızı sizdən xahiş edirəm. Qeyd etdiyiniz kimi, Səudiyyə Ərəbistanı və Azərbaycan arasında əlaqələr çox yüksək səviyyədədir və biz çox yaxın dost, tərəfdaş və qardaş ölkələrik. Mən bu əlaqələri qardaşlıq əlaqələri adlandırardım. Biz beynəlxalq institutlarda bir-birimizi dəstəkləyirik. Biz BMT-də, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında birgə fəaliyyət göstəririk. Bildiyiniz kimi, bu yaxınlarda Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi qəbul etdi. Biz bu təşkilata üç il müddətində sədrlik edəcəyik. Sizin və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən olan dostların dəstəyi ilə bu təşkilatın sədri kimi çox fəal olmaq, təşkilatın üzvlərini və onların maraqlarını dəstəkləmək və bu qurum daxilində daha güclü vəhdət yaratmaq istəyirik. Əlbəttə ki, bunu həmişə dostlarımla, ölkənizin rəhbərləri ilə müzakirə edərkən bildirdiyimiz kimi, Səudiyyə Ərəbistanı ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələrə bu gün iqtisadi dəstək lazımdır. Buna görə də biz həmişə iqtisadi əməkdaşlığın siyasi əməkdaşlığın səviyyəsinə necə çatdırılması barədə danışırdıq. Bu, asan deyil, lakin bu gün biz çox vacib bir addım atdıq. Həqiqətən də bu, bir çox digər investorlar üçün yol açır. Onlar “ACWA Power” və “Masdar”ın burada olduqlarını, yüz milyon dollarlıq investisiyalar qoyduqlarını, bizim gələcəyimizə etibar etdiklərini görəcəklər. Buna görə bir çox digər investorlar da sizin arxanızca gələcəklər. Həmçinin tərəfdaşların seçilməsi prosesində biz artıq bu sahəyə marağın olduğunu gördük. Bu maraqları yaradan bir çox amillər var. Birincisi, Azərbaycandakı siyasi sabitlik, proqnozlaşdırma, iqtisadi inkişaf, həmçinin şaxələndirilmiş infrastruktur, ixrac imkanları. Qeyd etdiyim kimi, bu gün biz təkcə neft və qazı yox, həm də elektrik enerjisini ixrac edirik. Böyük potensial var, xüsusilə bərpa olunan enerji sektorunda. Beləliklə, bu layihə bizim üçün çox vacibdir. Sizə bu qərarı verdiyiniz üçün minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Bilirsiniz ki, bu cür böyük qərarlar hökumətin dəstəyi ilə verilir. Bilirik ki, Səudiyyə Ərəbistanının hökuməti bu qərarı dəstəkləyir və buna görə çox minnətdarıq. Bu, bizim aramızdakı yaxın dostluq əlaqələrimizin daha bir əlamətidir.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkətinin icraçı direktoru Mohammed Jameel Al RAMAHİ dedi:
-Cənab Prezident, icazə verin hökumətim, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və “Masdar” şirkətinin səhmdarları adından bizə bu imkanı yaratdığınız üçün Sizə təşəkkür edim. Karbonsuzlaşdırma dövrü istiqamətində planlarınızda iştirak etmək, onları dəstəkləmək öhdəliyini üzərimizə götürmüşük. Dünyanın gələcəyi karbonsuzlaşdırma istiqamətində ənənəvi enerji istehsalı üsullarından asılılığı azaldaraq daha təmiz gələcəyə doğru gedir. “Masdar” şirkəti olaraq biz diqqətimizi dayanıqlı şəhər icmalarına, bərpa olunan enerji və gələcək texnologiyalara yönəldirik.
Cənab Prezident, bu prosesdə iştirak etmək və Sizin tərəfdən seçilmək böyük şərəfdir. Bilirik ki, Sizin dəstəyiniz, aydın təlimatınız, Sizin baxışınız olmasaydı, biz burada önünüzdə əyləşməyəcəkdik.
Bir daha çox sağ olun, cənab Prezident. Ölkənin və dünyanın qürur duyacağı bir nəticəyə nail olmaq məsələsində bizə etibar edə bilərsiniz, inşallah.
-Çox sağ olun. Bu gün Azərbaycandakı enerji layihələrinin inkişafında yeni bir mərhələyə şahidlik edirik. Bu ili – 2020-ci ili belə bir mühüm hadisə ilə başlamaqdan çox məmnunam. Bunun yaxşı gələcəyi olacaq, ölkələrimizi bir-birinə daha da yaxınlaşdıracaq. Səudiyyə Ərəbistanından olan turist qonaqları qeyd etdiniz. Zənnimcə, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən olan turistlərin sayı da buna bərabərdir. Sizin ölkələrinizə səyahət edən azərbaycanlıların da sayı artır. Bu, sadəcə, turistlərə təklif etdiklərimizlə bağlı deyil. Bunun səbəbi insanların burada özünü rahat hiss etməsidir. Azərbaycanlılar sizin ölkələrinizə, sizin vətəndaşlarınız da Azərbaycana səyahət edərkən özlərini öz evlərindəki kimi hiss edirlər. Bu İcra Müqaviləsinin imzalanması mərasimi də ölkələrimiz arasındakı əlaqələri gücləndirəcək.

President Ilham Aliyev received Chairman of Board of “ACWA Power” and Chief Executive Officer of “Masdar”VIDEO
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received the Chairman of the Board of “ACWA Power” of the Kingdom of Saudi Arabia, Mohammad Abunayyan, and the Chief Executive Officer of “Masdar” of the United Arab Emirates, Mohamed Jameel Al Ramahi.
Welcoming the guests, President Ilham Aliyev said:
- Welcome to Azerbaijan! I am very glad to see you. I would like to extend my congratulations to you on a very important Executive Agreement signed today with “ACWA Power” and “Masdar”, the leading companies in the energy sector, especially in the alternative energy sector. This agreement will open up a new page in the development of energy projects in Azerbaijan, because renewable energy is one of the energy sector priorities for us today. Azerbaijan is already securing its own electricity reserves and exporting it. However, our goal is to attract investors to the renewable energy sector, and the significance of the Executive Agreement is that wind and solar power plants will be built at the investors’ expense. You are thus showing interest in working in Azerbaijan. We view this as a sign of confidence in our country and its future, because very large investments are involved. I was informed that after the signing of the Executive Agreement today there will still be some time to prepare other agreements, and we look forward to taking part in the groundbreaking ceremony for solar and wind power plants this year. These are very important projects for us.
As I have already mentioned, Azerbaijan has made large investments in the electricity sector and power lines connect us with our neighbors. We have invested heavily in electricity generation. We now have 1,000 megawatts of additional electricity capacity and we export it. We have export markets. I also want to inform you that our investments in this sector are acknowledged by leading international institutions, in particular the Davos World Economic Forum. In terms of accessibility of electricity, it has awarded Azerbaijan second place in the world. Our entire country is provided with power lines and, as I have already noted, Azerbaijan has become an exporter. Also recently, just over a month ago, together with our partners, we completed the important TANAP gas pipeline project, which has already reached the borders of the European Union. The more energy we get from the sun and wind, the more natural gas we will save for our own needs and exports. Therefore, I attach great importance to today's ceremony. It testifies to the fact that we are on the right track. It also shows that Azerbaijan has created excellent conditions for investors.
Your investments will amount to hundreds of millions of dollars. The total volume of electricity will be 440 megawatts. It will be a truly major transformation in Azerbaijan in terms of renewable energy. I am also glad that your companies have been selected as partners in these projects. I believe that this was not a surprise. I was informed that “ACWA Power” has a total of more than 30,000 megawatts of electricity. It also produces 8,000 megawatts of electricity in the field of renewable energy. “Masdar” produces 4,000 megawatts of renewable energy. So you are quite experienced and leading companies in this field. Therefore, I am very glad to see you. I am sure that our cooperation will be long-term, all projects and technical issues will be resolved in a timely manner. We will start these two large projects, and they will allow us the opportunity to attract other investments, other investors to Azerbaijan because our country has a lot of wind and sun. Sometimes the wind creates some inconvenience, but at the same time cleans the air. And now wind and sun will serve our energy production, thanks to which a large amount of natural gas will be saved for domestic use and exports. Welcome, and thank you again for the decision to invest in Azerbaijan.
Х Х Х
The Chairman of the Board of “ACWA Power” of the Kingdom of Saudi Arabia, Mohammad Abunayyan, said:
- Mr. President, let me express my gratitude to you and convey the greetings of our government, the King and the Crown Prince. The excellent relations you have already established with the government of Saudi Arabia and our leaders can be cited as an example. Thanks to the trust you have placed in the company from Saudi Arabia, we will now be able to implement your plans for renewable energy in Azerbaijan. As for investments, economic and social benefits, we will be able to meet your expectations in terms of attracting renewable energy to our projects. We will direct Azerbaijan’s resources for use in other energy generation. We will improve the fuel balance to achieve the most optimized economic solution for Azerbaijan. I am very glad and grateful to you for choosing us, as this reflects your confidence in relations with Saudi Arabia. The detailed program you used made a very positive impression on us. Indeed, the technical, commercial and contractual process was based on the best experience. We have extensive experience in working with other countries and launching renewable energy programs. However, Azerbaijan is unique because you have already embarked on this program. You have very professionally and transparently attracted the best companies to compete. You also applied very rare competition values.
Mr. President, these investments will be consistent with our high-level political relations. In addition, as our Crown Prince always notes, we also want to see strong economic ties underpinning our political relations.
Mr. President, this is the beginning of Saudi Arabia's investment in various fields.
Mr. President, as you know, our relations are at a high level. As for the social sphere, over 100,000 tourists from Saudi Arabia visited Azerbaijan last year. Every year, the number of tourists increases by 20-30 percent. This suggests that our relations today cover not only the political and social, but also the economic sphere. The positive point is that this is already happening in Azerbaijan.
Mr. President, we are jointly implementing these projects to realize your views. As for economic and social values, we will conduct trainings for local citizens and transfer knowledge and know-how. Our shareholders, the board of “ACWA Power” decided to use Azerbaijan as a platform for the region. You know that this is being done not only for Azerbaijan. Therefore, our office will start full-fledged activities here in April. We will conduct trainings to develop human capital because under your leadership a huge human capital has emerged in this country, and we will try to use it internationally. Yes, this will be done for a project we strive to develop in Azerbaijan. But at the same time, we will use human capital to enhance our competitive edge on a global scale. We remain committed to our obligations, and I convey to you the greetings of our government. At the same time, as part of this project, we commit ourselves in terms of health and safety, time, quality and reliability. The project cost is $200 million. At the same time, we are committed to long-term cooperation related to both renewable energy and highly efficient production of gas and fuel. We are very happy to be here. Yes, we are Saudis, but we work and will work as a local company because we are proud to be part of your system, part of the development of Azerbaijan and the region as a whole. It is a great honor for me to meet you. I am happy that you provided us with the opportunity for this meeting. I am very pleased. I know that you have a busy schedule. We are grateful for the opportunity. Thank you, Mr. President.
- Thank you for the kind words about our country. Please convey my personal greetings and best wishes to His Majesty King Salman and the Crown Prince. As you noted, the relations between Saudi Arabia and Azerbaijan are at a very high level, we are friendly, partner and fraternal countries. I would describe these relations as fraternal. We support each other in international institutions. We interact in the UN, the Organization of Islamic Cooperation. As you know, Azerbaijan has recently taken over chairmanship in the Non-Aligned Movement. We will preside over this organization for three years. With your support and with the support of friends from the United Arab Emirates, we, as the country chairing the organization, want to be very active, support members of the organization and their interests, and create a stronger unity within it. Of course, as we always note during discussions with my friends, the leaders of your country, the ties between Saudi Arabia and Azerbaijan require economic support. Therefore, we have always talked about ways of bringing economic cooperation to the level of political. This is not easy, but we have taken a very important step today. It paves the way for many other investors. They will see that “ACWA Power” and “Masdar” are present here, invest hundreds of millions of dollars and have confidence in our future. Therefore, many other investors will follow you. In addition, we already saw interest in this area in the process of selecting partners. This interest is generated by many factors. First, political stability, predictability, economic development, as well as a diversified infrastructure and export opportunities in Azerbaijan. As I have already noted, we export not only oil and gas, but also electricity today. There is great potential, especially in the renewable energy sector. So this project is very important for us. I want to thank you for making this decision. As you know, such important decisions are made with the support of the government. We know that the Saudi government supports this decision, and we are very grateful for that. This is another sign of close friendships between us.
The Chief Executive Officer of “Masdar” of the United Arab Emirates, Mohamed Jameel Al Ramahi, said:
- Mr. President, please allow me to thank you on behalf of my Government, the United Arab Emirates and shareholders of “Masdar” for this opportunity. We have committed ourselves to participate in your plans aimed at decarbonization and to support them. The world is reducing its dependence on traditional methods of energy production and is heading towards decarbonization, towards a cleaner future. “Masdar” is committed to sustainable urban communities, renewable energy and the technology of the future.
Mr. President, it is a great honor for us to participate in this process and to have been selected by you. We know that if it hadn’t been for your support, clear instructions and your approach, we would not be here today.
Thank you very much again, Mr. President. You can trust us on achieving a result the country and the world will be proud of, Inshallah.
- Thank you very much. We are witnessing a new stage in the development of energy projects in Azerbaijan today. I am very glad to start 2020 with such an important event. It will have a good future and bring our countries closer together. You have mentioned tourists from Saudi Arabia. I believe that the number of tourists from the United Arab Emirates is the same. The number of Azerbaijanis visiting your countries is also growing. This is due not only to what we offer tourists. The reason is that people feel comfortable. Azerbaijanis visiting your countries and your citizens visiting Azerbaijan feel absolutely at home. The signing ceremony of this Executive Agreement will also strengthen the ties between our countries.