Prezident İlham Əliyev Səudiyyə Ərəbistanının İslam işləri, dəvət və irşad nazirinin birinci müavinini qəbul edib
Dekabrın 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İslam işləri, dəvət və irşad nazirinin birinci müavini Tofiq Əl-Sudeyrini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Tofiq Əl-Sudeyri “2017 - İslam Həmrəyliyi İli: Dinlər və mədəniyyətlərarası dialoq” mövzusunda Bakıda keçirilən beynəlxalq konfransın təşkilinə verdiyi dəstəyə görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirdi.
Tofiq Əl-Sudeyri 1998-ci ildə Azərbaycana səfəri zamanı ümummilli lider Heydər Əliyev ilə görüşünü dərin ehtiramla xatırladı. Qeyd etdi ki, həmin vaxtdan etibarən ölkələrimiz arasındakı əlaqələr sürətlə inkişaf edib. Həm Səudiyyə Ərəbistanı Kralı, həm də Səudiyyə xalqı Azərbaycan Prezidentinə, Hökumətinə və xalqına böyük məhəbbət və dostluq hissləri bəsləyir.
Ölkəmizə ilk səfərindən ötən iyirmi ildə Azərbaycanın bütün sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyini məmnunluqla qeyd edən qonaq dedi ki, bu, Prezident İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə ölkənin gələcəyi və xalqın rifahı naminə həyata keçirilən siyasətin nəticəsində mümkün olub.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən dövlətimizin başçısı Bakıda keçirilən “2017 - İslam Həmrəyliyi İli: Dinlər və mədəniyyətlərarası dialoq” mövzusunda beynəlxalq konfransda Səudiyyə Ərəbistanının yüksək səviyyədə təmsil olunmasından məmnunluğunu bildirdi.
Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edərək Səudiyyə Ərəbistanına rəsmi səfərini məmnunluqla xatırladı.
Dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, Azərbaycan torpaqlarını işğal edən, müsəlman abidələrini və məscidlərimizi dağıdan Ermənistanla Səudiyyə Ərəbistanının hər hansı əlaqəni qurmaması Azərbaycan dövləti və xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Deputy Minister of Islamic Affairs, Dawah and Guidance of the Kingdom of Saudi Arabia Tawfiq bin Abdulaziz Al-Sudairi.
Tawfiq Al-Sudairi thanked the Azerbaijani head of state for his support to the organization of “2017- Year of Islamic Solidarity: Interfaith and Intercultural Dialogue” international conference in Baku.
Tawfiq Al-Sudairi recalled his meeting with national leader Heydar Aliyev during his visit to Azerbaijan in 1998. The relations between the two countries have been rapidly developing ever since, he noted. “Both the King and people of Saudi Arabia feel love and friendship for the Azerbaijani President, government and people.”
Tawfiq Al-Sudairi said Azerbaijan has been developing rapidly in all areas over the twenty years since his visit to the country. He said this has been possible due to President Ilham Aliyev’s wise leadership and policy aimed at ensuring the future of the country and prosperity of the people.
President Ilham Aliyev hailed Saudi Arabia`s high-level representation in “2017- Year of Islamic Solidarity: Interfaith and Intercultural Dialogue” international conference.
President Ilham Aliyev praised the high level of the bilateral relations between the two countries, and recalled his official visit to Saudi Arabia.
The head of state stressed that the Azerbaijani government and people highly appreciate the fact that Saudi Arabia has not built any relations with Armenia that occupied Azerbaijani territories, destroyed Islamic monuments and mosques.