Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun AZƏRTAC-a məxsusi müsahibəsi
Ermənistan tərəfi həmişə olduğu kimi, bu dəfə də danışıqlar prosesini yalnız özü bildiyi formada təhrif edib. Danışıqlar prosesinin mahiyyətinin təhrif edilməsi və birtərəfli qaydada təqdim edilməsi cəhdləri Ermənistanın münaqişənin həllinə qeyri-ciddi və destruktiv yanaşmasının daha bir göstəricisidir.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a məxsusi müsahibəsində Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bildirib.
Nazir deyib ki, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən münaqişə tərəfi olan Ermənistan və Azərbaycanın razılığı ilə ATƏT-in baş katibinin depozitarisinə təqdim olunan sənədin, bu xüsusda yenilənmiş Madrid Prinsiplərinin qüvvədən düşdüyünü iddia etmək hər hansı məntiqə sığmır. Münaqişənin həlli ilə əlaqədar Azərbaycanın mövqeyi beynəlxalq ictimaiyyətə bəllidir.
Elmar Məmmədyarov bildirib ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri işğal olunmuş bütün Azərbaycan ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmalı, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi təmin edilməlidir. Bu prinsiplər əsasında münaqişənin həlli üzrə hərtərəfli siyasi prosesə başlamaq üçün Azərbaycan hazırlığını dəfələrlə ifadə edib.
“Aprelin 2-dən Ermənistanın qoşunlarının təmas xətti boyunca başladığı təxribat və hərbi avantüra bir daha nümayiş etdirdi ki, Ermənistanın silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində mövcudluğu gərginliyin yaranmasının əsas səbəbidir və regional sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdiddir. Bu, eyni zamanda, regionda sülhün nə qədər kövrək olduğunu göstərdi”, - deyə xarici siyasət idarəsinin rəhbəri qeyd edib.
Nazir vurğulayıb ki, çox güman, Ermənistanda bəzi şəxslər regionun hələ də keçən əsrin 90-cı illərində olduğunu düşünür. Region əsaslı dərəcədə dəyişib. Göründüyü kimi, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanın timsalında region ölkələri beynəlxalq və regional səviyyədə daha yetkin siyasi və iqtisadi siyasət yürüdürlər.
Elmar Məmmədyarov deyib ki, Ermənistan rəhbərliyi öz işğalçı qoşunlarını nə qədər tez işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu dərk edərsə, regionda sülh və sabitlik bir o qədər tez təmin oluna bilər.

Baku, April 14. “As usual the Armenian side has distorted the negotiation process in a way they see fit for themselves. Attempts by Armenia to distort the essence of the negotiation process and to introduce unilateral attitudes are yet another indication of Armenia’s unserious and destructive approach towards the conflict settlement process,” said Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov as he was interviewed by AZERTAC.
“It is beyond any logic to argue the invalidity of the document, in this context the updated Madrid principles, submitted by co-chairs of the OSCE Minsk Group to the depositary of the Secretary General of OSCE, with the consent of the parties to the conflict - Armenia and Azerbaijan. Azerbaijan's position to resolve the conflict is well known to the international community.”
He said: “In accordance with the resolutions of the UN Security Council 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993) Armenian armed forces should completely and unconditionally withdraw from all occupied territories of Azerbaijan and Azerbaijan’s integrity and sovereignty must be provided within the internationally recognized borders. Azerbaijan repeatedly expressed its readiness to start the political process for the settlement of the conflict based on the mentioned principles.”
The FM said: “The sabotage and military provocations have launched by the Armenian armed forces since April 2 along the line of contact are yet another testimony to the fact that illegal presence of Armenian troops in the occupied territories of Azerbaijan is the main reason for the tensions and poses a threat to the regional peace and security. It has also demonstrated fragility of the peace in the region.”
“Probably, some people in Armenia think that the region is still in the 90s of the last century. The region has changed significantly. It is obvious that unlike Armenia, the political and economic policy of Azerbaijan such as the other countries of the region is more mature in the international and regional levels.”
“The sooner Armenian leadership realizes the importance of withdrawing their troops from the occupied territories of Azerbaijan, the sooner peace and stability can be provided in the region,” FM Mammadyarov added.