Azərbaycan Respublikasının Səudiyyə Ərəbistanı Krallığındakı səfiri Rasim Rzayev avqustun 30-da Ər-Riyadda Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının (KƏŞ) Baş katibi Əbdüllətif bin Raşid Əl-Zəyyəni ilə görüşüb.
Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayan Baş katib ölkəmizlə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşüb.
Səfir R.Rzayev Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzün nəticələri və törətdiyi fəsadlarla bağlı Baş katibi məlumatlandırıb. Körfəz Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərin vətəndaşları üçün Azərbaycan Respublikasına giriş vizasının rəsmiləşdirilməsi prosedurlarının sadələşdirilməsinin turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üçün əlverişli zəmin yaratdığıni diqqətə çatdıran səfir qeyd edib ki, atılan addımların məntiqi nəticəsi olaraq KƏŞ ölkələrindən Azərbaycana turizm axını artmaqdadır.
Görüşdə Azərbaycan-KƏŞ münasibətləri və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafı yolları müzakirə olunub, əlaqələrin perspektivinə dair səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd etmək lazımıdır ki, 09-13 iyun 2013-cü il tarixlərində Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Əbdüllətif bin Raşid Əl-Zəyyəninin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər zamanı Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilib və xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovla görüşüb. Bu səfər çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Körfəz Əməkdaşlığı Şurasının Baş Katibliyi arasında “Məsləhətləşmələrin Mexanizmi haqqında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb. Bundan əlavə, KƏŞ-i təmsil edən nümayəndə heyəti Qəbələ rayonunda olaraq bu bölgənin turizm imkanları ilə maraqlanıb, yerli müəssisələrində istehsal proseslərini yaxından izləyib.

August 30, 2016. Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Saudi Arabia Rasim Rzayev met with the Secretary General of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf (GCC) Abdullatif bin Rashid Al Zayani.
During the meeting the Secretary General shared his pleasant memories and positive impressions of his visit to Azerbaijan.
Ambassador R.Rzayev informed the Secretary General A.Az-Zayani about the Nagorno-Karabakh conflict between Armenia and Azerbaijan and also told him about the results of the military aggression of Armenia against Azerbaijan. During the meeting the flow of tourists from the GCC countries to Azerbaijan was highlighted. This flow sharply increased as a result of simplification of visa procedures for citizens of the GCC member states arriving to Azerbaijan, which has led to the creation of a framework for cooperation in the tourism sector.
During the meeting relations between Azerbaijan and the GCC, the development of fruitful cooperation between the parties, as well as future prospects of bilateral relations were discussed.
It should be also noted that on 09-13 June, 2013, the delegation headed by the Secretary General of the Cooperation Council of Arab States of the Gulf (GCC) Abdullatif bin Rashid Al Zayani visited Azerbaijan. During the visit delegation was received by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Foreign Minister Elmar Mammadyarov. During the visit a Memorandum of Understanding on the mechanism of consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf was signed. Moreover, the GCC delegation also visited Gabala region of Azerbaijan, where guests were interested in the tourism potential of the region and carefully studied the production process at a number of industrial enterprises.