Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh naminə Platforma yaradılıb - BƏYANAT
- 2016-cı ilin noyabrın –da Bakıda keçirilmiş “Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi: əsas maneələr və nizamlanma perspektivləri” konfransı zamanı Ermənistan və Azərbaycan prezidentləri və xalqlarına qəbul edilmiş birgə bəyanatı nəzərə alaraq (http://apa.az/dagliq_qarabag/azerbaycan-ve-ermenistan-huquq-mudafiecileri-iki-olke-prezidentleri-ve-xalqlarina-muraciet-edib.html);
- Ürək ağrısı ilə 25 ildən çox davam edən, hər iki tərəfdən on minlərlə vətəndaşın qətlinə, yüz minlərlə qaçqın və məcburi köçkünlərə səbəb olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsini qeyd edərək;
- İki tərəfdən gələcəkdə insan itkilərinin qarşısının alınmasının və münaqişəsinin sülh yolu ilə nizamlanmasının vacibliyini dərk edərək;
- Münaqişənin həll olunmaması nəticəsində iki ölkədə yetişməkdə olan nəsillərin bir-biri haqqında təsəvvürləri yalnız müharibə kontekstində formalaşdığını təəssüflə qeyd edərək;
- Münaqişəni Ermənistan və Azərbaycan xalqlarının iradəsi hesabına həll edilməsinin mümkünlüyünü nəzərə alaraq;
- Erməni və Azərbaycan xalqlarının birgə yaşayışla əlaqədar ümumi ənənələrinə istinad edərək;
- Azərbaycan və Ermənistan xalqlarının öz müqəddəratını təyin etmək hüququndan istifadə edərək müstəqil və suveren Azərbaycan və Ermənistan respublikalarını onların beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində yaratmalarını qəbul edərək;
- Azərbaycan və Ermənistan respublikalarının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət və dəstəyi bir daha qeyd edərək;
- ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin ölkə rəhbərləri səviyyəsində dəfələrlə qeyd etdiyi mövcud “status-kvo”nun təhlükəli olmasını, qəbuledilməzliyini və qeyri dayanıqlığını nəzərə alaraq;
- BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi müvafiq qətnamələrin, habelə digər beynəlxalq təşkilatların qətnamə və qərarlarının icrasının vacibliyini dərk edərək;
- Münaqişənin mərhələli həlli və regionda möhkəm sülhün bərqərar olması üçün mühüm başlanğıc olacaq Dağlıq Qarabağ bölgəsi ətrafındakı 7 rayonun işğaldan azad edilməsinin vacibliyini qeyd edərək;
- Məcburi köçkünlərin doğma yurd-yuvalarına layiqli və təhlükəsiz qayıtmaq hüququnu tanımaqla;
- Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni və azərbaycanlı icmalarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin vacibliyini dərk edərək;
- Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Dağlıq Qarabağ Muxtar Respublikası kimi Azərbaycanın ərazi bütövlüyü sərhədləri çərçivəsində Dağlıq Qarabağın Azərbaycan və erməni əhalisinin iştirakı ilə yekun statusunun müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edərək;
Aşağıdakılarla razılaşdılar:
- Əsası 2016-cı ilin noyabrın 8-də qoyulmuş sülh təşəbbüsünü davam etdirərək Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə pozitiv töhfə vermək üçün “Ermənistan və Azərbaycan arasında Sülh naminə Platforma”nı yaratmaq.
- “Ermənistan və Azərbaycan arasında Sülh naminə Platforma”nın genişləndirilməsi məqsədi ilə Platformanı vətəndaş ictimai institutlar, qeyri-hökumət təşkilatları, ictimaiyyət və din xadimləri, ekspertlər, alimlər və Ermənistan və Azərbaycanın sadə vətəndaşları, habelə onun inkişafına töhfə vermək istəyən digər dövlətlər üçün açıq elan edirik.
- Münaqişənin tezliklə sülh yolu ilə həllinə töhfə vermək məqsədi ilə Platforma iki ölkənin ictimaiyyət nümayəndələri ilə daimi əməkdaşlıq quracaq və effektiv xalq diplomatik fəaliyyətə cəlb olunacaq.
- Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini və Helsinki Yekun Aktını rəhbər tutaraq Platforma ATƏT-in Minsk qrupu və həmsədr ölkələrlə sıx əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
- Platforma Ermənistan və Azərbaycan hakimiyyətlərini Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi ətrafındakı 7 işğal olunmuş rayonun azad edilməsi istiqamətində kompleks tədbirləri görməyə çağırır. İlk addım kimi məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtması, Dağlıq Qarabağı erməni və azərbaycanlı icmalarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, habelə Ermənistan və Azərbaycan arasında iqtisadi, siyasi əlaqələrin bərpası və kommunikasıyaların açılması olmalıdır.
- Platforma Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması məsələsi ilə bağlı ictimai müzakirələrin keçirilməsi üçün təklif və tövsiyələrlə çıxış edəcək.
- Platforma Azərbaycan və Ermənistan xalqlarını barışdırmaq üçün addımlar atacaq.
- Platforma birgə yaşayış, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin yekun statusu və sülh prosesinin müzakirəsi üçün Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı və erməni icmaları nümayəndələrinin görüşlərini təmin edəcək.
- Platformanın erməni və azərbaycanlı nümayəndələrinin və beynəlxalq tərəfdaşların geniş tərkibdə iştirakı ilə “Sülhə doğru yol” adlı Forum təşkil olunacaq.
- Münaqişə tərəflərini sülhə yaxınlaşdırmaq məqsədi ilə “Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh naminə Platforma” beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın inkişafı üçün bütün lazımı addımları atacaq.
- “Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh naminə Platforma”nın fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə Katiblik yaradılacaq. Katibliyə hər ölkədən iki həmsədr rəhbərlik edəcək.
- “Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh naminə Platforma”nın təsis edilməsi haqqında məlumat Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin, habelə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və onun ixtisaslaşmış qurumlarının, ATƏT, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı və digər beynəlxalq hökumət və qeyri-hökumət təşkilatlarının diqqətinə çatdırılacaq.
Bəyanatı Ermənistan tərəfdən Vahe Avetyan (hüquq müdafiəçisi), Vaan Martirosyan (“Milli Azadlıq Hərəkatı” ictimai təşkilatının sədri), Syuzan Caqinyan (“Meridian” hüquq-müdafiə təşkilatının sədr müavini, jurnalist), Azərbaycan tərəfdən isə Rövşən Rzayev (“Dağlıq Qarabağın Azərbaycan İcması” İctimai Birliyinin Şura üzvü), Kamil Səlimov (Bakı Dövlət Universitetinin professoru), Şəlalə Həsənova (“İctimaiyyətlə Əlaqələrin İnkişafın Dəstək” İctimai Birliyinin sədri) imzalayıb.

“Armenia-Azerbaijan Platform for Peace” established
- We, considering the appeal to the Presidents and People of Azerbaijan and Armenia adopted at the conference entitled “Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict: main obstacles and prospects of the settlement. View from Armenia and Azerbaijan” held in Baku on November 8, 2016 (http://en.apa.az/nagorno_karabakh/azerbaijani-armenian-human-rights-defenders-address-presidents-and-people-of-both-countries.html).
- Noting with a heavy heart the death of tens of thousands of people from the both sides, hundreds of thousands of people who became IDPs and refugees as a result of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict which remains unresolved for more than 25 years,
- Accepting the importance to prevent further casualties from both sides and resolve the conflict by peaceful means,
- Stressing with regret that perceptions of new generations growing in both countries towards each other are formed only in the context of war as a result of unsettlement of the conflict,
- Admitting that the resolution of the conflict is possible according to the will of the People of Armenia and Azerbaijan,
- Referring to the tradition of coexistence of the People of Armenia and Azerbaijan,
- Accepting that the People of both Azerbaijan and Armenia by exercising their right to self-determination established independent and sovereign Republics of Azerbaijan and Armenia within their internationally recognized borders,
- Reiterating the respect and support to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia within the internationally recognized borders,
- Considering the current status-quo dangerous, unacceptable and unsustainable, as it was also repeatedly stated by the OSCE Minsk Group Co-Chairs at the Heads of State level,
- Recognizing the importance to implement the relevant resolutions adopted by the UN Security Council and resolutions and decisions of other international organizations on the settlement of the conflict,
- Stressing the liberation of seven districts adjacent to the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan from occupation as an important starting point for step-by-step settlement of the conflict and building lasting peace in the region,
- Recognizing the right of IDPs to return to their native lands with dignity and safety,
- Accepting the importance to guarantee the security of Armenian and Azerbaijani communities of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan,
- Stressing the importance to determine the final status of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan as Nagorno-Karabakh Autonomous Republic within the territorial integrity of Azerbaijan,
Agreed on the following:
1. To establish the “Armenia-Azerbaijan Platform for Peace” to continue the peace initiative established on November 8, 2016 and contribute positively to the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
2. To announce the Platform open for civil society institutions, NGOs, public and religious figures, experts, academicians and ordinary people from Armenia and Azerbaijan, as well as other countries willing to contribute to this initiative to enhance the “Armenia-Azerbaijan Platform for Peace”.
3. Platform to establish sustainable cooperation with societies of both countries and engage in effective People to People diplomacy activities to contribute to the soonest settlement of the conflict by peaceful means.
4. Platform guided by the norms and principles of international law and Helsinki Final Act to closely cooperate with the OSCE Minsk Group and co-chair countries to support the settlement of the conflict.
5. Platform to encourage the Governments of Armenia and Azerbaijan to take comprehensive measures towards the liberation of seven districts adjacent to the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan from occupation as an initial step, return of IDPs to their native lands, guaranteeing the security of Armenian and Azerbaijani communities of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and restoration of political-economic relations and opening of communications between Armenia and Azerbaijan.
6. Platform to hold public discussions and make suggestions and recommendations on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
7. Platform to take steps in regard with ethnic reconciliation of the People of Azerbaijan and Armenia.
8. To organize meetings of Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh region by the Platform to discuss coexistence, final status of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and peace process.
9. To hold a Forum titled “Road to Peace” in an extended format with the participation of Armenian and Azerbaijani members of the Platform and international partners.
10. Platform to take necessary steps to establish cooperation with international organizations to bring conflicting parties closer to the peace.
11. To establish a Secretariat of the Platform to organize the activity of the “Armenia-Azerbaijan Platform for Peace”. Two co-chairs, one from each country to lead the Platform.
12. To inform the Presidents of Azerbaijan and Armenia, as well as the UN and its specialized agencies, the OSCE, the Council of Europe, the European Union and other international intergovernmental and non-governmental organizations on the establishment of “Armenia-Azerbaijan Platform for Peace”.
On behalf of conference participants from the Armenian side, the appeal was signed by human rights defender Vage Aventian, chairman of Public Organization “National Liberation Movement” Vaan Martirosian and journalist, vice-president of human rights non-governmental organization “Meridian” Syusan Djaginian.
On behalf of conference participants from the Azerbaijani side, the document was signed Rovshan Rzayev, a member of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh, Kamil Safarov, professor of Baku State University, and Shalala Hasanova, chairwoman of Public Union “Support for the Development of Communication with Public”.