“Ər-Riyad” qəzeti Azərbaycan səfirinin 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı məqaləsini yayıb
Azərbaycanın Səudiyyə Ərəbistanındakı səfiri Rasim Rzayevin 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı “Şəhidlərin qanı ucadır” adlı məqaləsi bu ölkədə fəaliyyət göstərən “Ər-Riyad” qəzetində ərəb və ingilis dillərində dərc olunub.
Məqalələrdə 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet imperiyasının hərbi qüvvələrinin Azərbaycanda törətdiyi tarixi cinayətdən bəhs olunur. Bu faciənin bəşəri dəyərlərə qarşı cinayət olduğunu əsaslandıran R.Rzayev yazır ki, günahsız insanların qətli ilə nəticələnən 20 Yanvar hadisələri zamanı Azərbaycana ağır mənəvi və xeyli maddi zərər vurulub, xalqın bütün hüquqları pozulub.
Bütün bunların keçmiş sovet imperiyasının o vaxtkı rəhbərliyinin Azərbaycana qarşı xəyanətkar siyasətinin nəticəsi olduğunu diqqətə çatdıran müəllif Qanlı Yanvar hadisələrində şəhid olanlar və yaralananlar arasında azyaşlı uşaqların, qocaların və qadınların olması, əhaliyə qarşı qadağan olunmuş silahlardan istifadə edilməsi faktları barədə məlumat verib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində keçirdiyi mətbuat konfransında xalqımıza qarşı törədilmiş bu hərbi cinayətə etiraz etməsi, sonrakı illərdə Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verilməsi, faciə zamanı həyatlarını qurban vermiş günahsız insanların xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, şəhidlərimizin ailə üzvlərinə və hərbi müdaxilə zamanı yaralanan insanlara dövlət qayğısının göstərilməsi məsələlərindən də bəhs olunur.

"Riyadh" newspaper publishes articles of Azerbaijani Ambassador on January 20 tragedy
Saudi Arabia’s leading newspaper "Riyadh" has published articles in Arabic and English languages by Ambassador of the Republic of Azerbaijan Rasim Rzayev, dedicated to the bloody events of 20 January.
The articles describe the crimes by the military forces of the former Soviet Union committed from 19 to 20 January 1990 in Azerbaijan. Noting that these tragic events were a crime against human values, Rasim Rzayev writes about the events of January 20, which led to the death of innocent people, caused serious moral and material damage to Azerbaijan, as well as a violation of all human rights.
Emphasizing that the events of Bloody January became the last treacherous policy act of the Soviet empire in relation to the leadership of Azerbaijan, the author provides information about children, the elderly and women that were killed and wounded, also about prohibited weapons used by Soviet troops.
The article also brings to the attention of readers a sharp condemnation of war crimes committed against our people, which were expressed by the national leader Heydar Aliyev at the press conference at the permanent mission of Azerbaijan in Moscow, political and legal assessment of January 20 gained in future years as a result of the initiative of Heydar Aliyev, perpetuating the memory of the innocent people who lost their lives during this tragedy, as well as the state taking care of the families of killed and wounded during the military intervention.