Ciddə şəhərində Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümünə həsr olunan anma mərasimi keçirilib
Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının (İƏT) mənzil-qərargahında ölkəmizin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığındakı Səfirliyinin təşkilatçılığı və İƏT Baş katibliyinin dəstəyi ilə anma mərasimi təşkil olub.
Tədbirdə İƏT Baş katibi Yusif bin Əhməd Əl-Useymin, Baş katibin siyasi, iqtisadi, elm və texnologiya və Fələstin məsələləri üzrə 4 müavini, Katibliyin müxtəlif idarələrinin baş direktor və direktorları, Beynəlxalq İslam İnformasiya Agentliyinin Baş direktoru, İslam İnkişaf Bankının rəsmi nümayəndəsi, bir sıra ölkələrin Ciddədəki baş konsulları, Türkiyə, İran, Əfqanıstan və Pakistanın İƏT yanında daimi nümayəndələri, habelə diaspora üzvləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Səfirliyinin İƏT yanındakı ofisi tərəfindən Qarabağın tarixi, ermənilərin bu torpaqlarda məskunlaşdırılması, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün nəticələri və münaqişənin həlli istiqamətində beynəlxalq təşkilatların, xüsusi ilə də BMT TŞ-nin qətnamələri barədə təqdimat nümayiş olunub.
Sonra Azərbaycanın SƏK-dəki səfiri və İƏT yanında daimi nümayəndəsi Rasim Rzayev çıxış edərək İƏT Baş katibinə tədbirə ev sahibliyi etdiyi üçün təşəkkürünü bildirib, Xocalı soyqırımı barədə tədbir iştirakçılarını ətraflı məlumatlandıraraq qeyd edib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-sına keçən gecə erməni silahlı birləşmələri Azərbaycanın bu şəhərini mühasirəyə alaraq, yerli sakinləri yalnız azərbaycanlı olduqları üçün kütləvi qırğına məruz qoyublar. Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla, 613 dinc sakinin qətlə yetirildiyi, 8 ailənin tamamilə məhv edildiyi, 1275 nəfərin əsir götürüldüyü diqqətə çatdırılıb. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalı sakinlərinə qarşı inanılmaz vəhşiliklərin törədildiyi, öldürülən insanların bəzilərinin dərilərinin soyulduğu, başlarının kəsildiyi, cansız bədənlərin isə eybəcər hala salındığını söyləyən səfir, habelə Xocalı soyqırımından sonra Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq işğalçı siyasətlərini davam etdirdiyi, müstəqil Azərbaycanın 20 faiz ərazisini zəbt etdiyini və nəticədə 1 milyondan çox insanın qaçqın və məcburi köçkün halına düşdüyünü  qeyd etmişdir.
2008-ci ildən başlayaraq, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə “Xocalıya ədalət” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyasının uğurla həyata keçirilməsi nəticəsində artıq bir sıra dövlətlərin Xocalıda törədilən qırğını soyqırımı kimi qəbul etdiyini vurğulayıb, İslam ölkələri dövlət başçılarının 2013-cü ildə Qahirədə keçirilmiş 12-ci Sammitində Xocalıda törədilənlərin  soyqırımı aktı və insanlığa qarşı cinayət kimi qiymətləndirən yekun bəyannaməsinin 117-ci bəndinin müddəalarını üzv ölkələrin bir daha diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra İƏT Baş katibi çıxış edərək Xocalıda həlak olanların xatirəsini dərin hüznlə anaraq Azərbaycan xalqına İƏT və İslam dünyası adından başsağlığı verib. Təşkilatın istər sammit, istərsə də XİN Şurası tərəfindən qəbul edilən qərarlarında Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün qəti şəkildə pisləndiyini vurğulayan Yusif Əl-Useymin münaqişənin həllində Təşkilatın mövqeyinin dəyişməz olduğunu və hər zaman Azərbaycan xalqı və dövlətinin yanında olduğunu ifadə edib. Xocalı soyqırımını insanlığa qarşı ağır cinayət adlandıran Baş katib gec-tez günahkarların beynəlxalq səviyyədə cəzalandırılacağına umid etdiyini bildirib.
Sonra Türkiyə Respublikasının İƏT yanında daimi nümayəndəsi səfir Saleh Mutlu Şən çıxış edərək ölkəsinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və Xocalı Soyqırımı barədə mövqeyini ifadə edib.
Sonra erməni yazıçısı Zori Balayanın ermənilərin Xocalıda törətdikləri vəhşiliklər barədə etirafları, habelə britaniyalı tədqiqatçı Tomas De Valın Serj Sarkisyanla məşhur müsahibəsi və sonuncunun Xocalı faciəsi haqqında söylədikləri fikirlər barədə tədbir iştirakçılarına müfəssəl məlumatlar çatdırılıb.
Bundan sonra soyqırımına dair Heydər Əliyev Fondu tərəfindən çəkilən “Khojaly Genocide” adlı 10 dəqiqəlik sənədli film nümayiş etdirilib.
Tədbir çərçivəsində Xocalı soyqırımını əks etdirən "Xocalı uşaqların gözü ilə" rəsm sərgisi, həmçinin "Xocalıya ədalət" kampaniyası çərçivəsində keçirilən tədbirlərdən fotoşəkillərdən ibarət sərgi ilə tanışlıq olub.

25th anniversary of the Khojaly genocide was commemorated in Jeddah
The Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Saudi Arabia with support of the General Secretariat of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) hosted a commemorative event dedicated to the 25th anniversary of the Khojaly genocide at the OIC headquarters.
The event was attended by OIC Secretary-General Yusuf bin Ahmed Al-Othaimeen, 4 deputies of the Secretary-General for Political Affairs, Economy, Science and Technology, as well as Palestine, Directors-General and Directors of various departments of General Secretariat, Director General of the International Islamic News Agency, official representative of the Islamic Development Bank, Consuls General of a number of countries accredited in Jeddah, Permanent Representatives of Turkey, Iran, Afghanistan and Pakistan to OIC, as well as members of the Azerbaijani diaspora.
At the beginning of the event a presentation on the history of Karabakh, resettlement of Armenians to these lands, the consequences of Armenia's military aggression against Azerbaijan, as well as resolutions adopted by various international organizations, especially the UN Security Council, in order to resolve the conflict was demonstrated to guests.
In his speech the Ambassador of Azerbaijan to Saudi Arabia and the Permanent Representative of our country to the OIC Rasim Rzayev thanked the Secretary General for the opportunity to hold the event within the OIC. Telling the participants about the Khojaly genocide Rasim Rzayev noted that on the night of February 25-26, 1992, Armenian military units surrounding the Azerbaijani city of Khojaly subjected the local residents to mass extermination only for the fact that they were Azerbaijanis. It was noted that as a result of this aggression 613 people were killed, 63 of whom were children, 106 women, 70 elderly, 8 families were completely destroyed, 1275 Khojaly people were taken hostages. Stressing that the peaceful population of the city of Khojaly was destroyed with incredible cruelty by Armenian armed forces, the Ambassador also noted that even after the Khojaly tragedy Armenian armed forces violated norms and principles of international law and occupied 20 percent of the lands of independent Azerbaijan. As a result more than 1 million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons.
Diplomat told the guests about the initiative of the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva, launched in 2008, the international information campaign "Justice for Khojaly", as a result of which a number of countries have already recognized the Khojaly massacre as genocide. He once again brought to the attention of the guests the article 117 of the final statement of the 12th Summit of the Heads of Islamic States, held in 2013 in Cairo, where the Khojaly tragedy was assessed as an act of genocide and crime against humanity.
Further the OIC Secretary General on behalf of the Organization and the entire Islamic world expressed deep condolences to the Azerbaijani people in memory of the victims of the Khojaly tragedy. Yusuf Al-Othaimeen stressed that the decisions taken both within the framework of the summit and by the OIC Foreign Ministry Council strongly condemn Armenia's aggression against Azerbaijan. He also noted that the position of the Organization in this conflict is unchanged and the OIC will always be on the side of the Azerbaijani people and state. The Secretary General called the Khojaly genocide a serious crime against humanity and expressed the hope that sooner or later the perpetrators of this crime will be punished at the international level.
The Permanent Representative of the Republic of Turkey to the OIC, who spoke later, Ambassador Saleh Mutlu Shen expressed his country's position on the Nagorno-Karabakh conflict and the Khojaly tragedy.
The information about the recognition of Armenian writer Zori Balayan about the atrocities committed by Armenians in Khojali, as well as about the famous interview of British researcher Thomas De Waal with Serge Sargsyan and the opinion expressed by the latter regarding the Khojaly tragedy was brought to the attention of the participants of the event.
Then the guests were shown a 10-minute documentary film "Khojaly Genocide", filmed by the Heydar Aliyev Foundation.
Within the framework of the event they got acquainted with the exhibition of paintings "Khojaly through the eyes of children" and a photo exhibition of the events held within the framework of the "Justice for Khojaly" campaign.