İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsi zamanın çağırışıdır
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının rəsmi mətbuat orqanı olan “OIC Journal” jurnalında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsi zamanın çağırışıdır” sərlövhəli məqaləsi dərc edilib. AZƏRTAC məqaləni təqdim edir.
Qədim tarixə, zəngin mədəni irsə, böyük təbii və insan resurslarına malik İslam aləmi müasir dünya nizamının, beynəlxalq münasibətlər sisteminin yaranması və inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır. İslam dini həmişə sülh, tolerantlıq, humanizm ideyalarını təlqin etmiş və dünya sivilizasiyasına sanballı töhfələr vermişdir.
Müsəlman dünyasının mühüm tərkib hissəsi olan Azərbaycan İslam mədəni irsinin yaranması və qorunub saxlanmasında önəmli məkanlardan biri kimi tanınır. VII-VIII əsrlərdən etibarən Azərbaycan ərazisində geniş yayılmış İslam dini xalqımızın mənəvi həyatını daha da zənginləşdirmiş, tarixin sonrakı mərhələlərində onun həyat tərzini və birgəyaşayış normalarını müəyyən edən əsas amillərdən birinə çevrilmişdir. Ölkə ərazisində Əshabi-Kəhf ziyarətgahı, Qafqazın ən qədim məscidi - 743-cü ildə əsası qoyulmuş Şamaxı Cümə məscidi, Bibiheybət məscid-ziyarətgah kompleksi, Gəncə “İmamzadə” kompleksi və digər çoxsaylı abidələr Azərbaycanın İslam dini-mədəni dəyərlər sisteminə əhəmiyyətli töhfəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Xalqımız həmişə öz tarixi keçmişinə, mənəvi sərvətlərinə hörmətlə yanaşmış, hətta 1918-ci ildə yaranmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlət simvolu olan bayrağında İslama mənsubluğunu əks etdirmişdir. SSRİ-nin tərkibində olduğu dövrdə basqılara məruz qalmasına baxmayaraq, xalqımız dini ibadətgahların və məscidlərin bir hissəsini qoruyub saxlamış, dini dəyərlərinə sadiq qalmışdır.
1990-cı illərin əvvəllərində dövlət müstəqilliyi bərpa edildikdən sonra Azərbaycanda din və vicdan azadlığı bərqərar olmuş, dini abidələrin, məscidlərin, ibadətgahların bərpası sahəsində mühüm işlər görülmüşdür. Əgər SSRİ dövründə Azərbaycanda cəmi 17 məscid fəaliyyət göstərirdisə, 2017-ci ilin əvvəlinə onların sayı 2166-ya çatmışdır. Hazırda ölkədə 306 məscid dövlət tərəfindən tarixi abidə kimi qorunur. Bibiheybət məscid-ziyarətgah kompleksi, Təzəpir məscidi, İçərişəhər Cümə və Həzrət Məhəmməd məscidləri, Əjdərbəy məscidi, Şamaxı Cümə məscidi, Gəncə “İmamzadə” kompleksi və onlarla digər dini abidə və məscid dövlət tərəfindən əsaslı şəkildə təmir və bərpa edilərək dindarların istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edim ki, 25 illik müstəqilliyimiz dövründə Azərbaycan bütün sahələrdə böyük uğurlara imza atmışdır. XX əsrin 90-cı illərindən başlayaraq transmilli enerji layihələrinin həyata keçirilməsi bizə milli iqtisadiyyatımızı inkişaf etdirmək, qeyri-neft sahəsini iqtisadiyyatın aparıcı seqmentinə çevirmək üçün geniş imkanlar yaratdı. Son 10 ildə ölkənin bütün infrastrukturu modernləşdirilmiş, enerji təhlükəsizliyi tam, ərzaq təhlükəsizliyi isə əsasən təmin edilmiş, yoxsulluq və işsizliyin səviyyəsi 10 dəfə azalaraq 5 faizə düşmüşdür. Müasir nəqliyyat-tranzit infrastrukturuna malik Azərbaycan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılmasında fəal iştirak edir və artıq qlobal nəqliyyat qovşağına çevrilir. XXI əsrin layihəsi kimi xarakterizə edilən və hazırda uğurla reallaşdırılan “Cənub Qaz Dəhlizi” böyük Azərbaycan qazının dünya bazarına çıxarılmasına şərait yaradacaqdır.
Müstəqillik dövründə İslam aləmi ilə münasibətlərin qurulması və inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil etmişdir. Azərbaycanın ilk diplomatik missiyaları məhz müsəlman ölkələrində fəaliyyətə başlamış, dövlətimiz qısa zamanda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), ISESCO kimi müsəlman dünyasını birləşdirən qurumların fəal üzvünə çevrilmişdir. Azərbaycan İslam həmrəyliyinin möhkəmlənməsinə töhfə verən İƏT Gənclər Forumu, İƏT Əmək Mərkəzi, İƏT-ə Üzv Dövlətlərin Jurnalistləri Assosiasiyası kimi yeni qurumların yaradılmasının təşəbbüskarı olmuşdur. Eləcə də ölkəmiz müsəlman dünyası ilə əlaqələrin genişləndirilməsinə xidmət edən ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq formatları qurmuş, bu çərçivədə həyata keçirilən bir çox layihələr qarşılıqlı münasibətlərin möhkəmlənməsinə yönəlmişdir.
Qarşıdakı dövrdə İslam ölkələri ilə iqtisadi sahədə əməkdaşlığın siyasi əlaqələrimizin səviyyəsinə çatdırılması bizim əsas hədəflərimizdən biridir. Biz bütün sahələrdə İslam dünyası ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirməyə xüsusi önəm veririk.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı başda olmaqla beynəlxalq qurumlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək bizim mövqelərimizi gücləndirir. Qeyd edim ki, 2012-ci ildə Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına üzv seçilməsində İslam ölkələrinin böyük rolu olmuşdur. Biz bunu İslam ölkələri ilə siyasi əlaqələrimizin yüksək səviyyəsinin, qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin təzahürü kimi qəbul edirik. Azərbaycan da BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü olduğu dövrdə İslam dünyasının maraqlarına xidmət edən bir sıra təkliflər irəli sürmüş və həyata keçirmişdir. Məsələn, ölkəmiz terrorçuluğa qarşı mübarizə üzrə yüksək səviyyəli beynəlxalq konfransın keçirilməsi təşəbbüsü ilə yanaşı, həm də BMT və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi mövzusunda yüksək səviyyəli görüşün təşkilinə nail olmuşdur.
Etiraf etməliyik ki, bu gün İslam aləmi ciddi çağırışlar, öz həllini gözləyən çoxsaylı problemlərlə üz-üzədir. Onların sırasında Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsini, Fələstin və Kəşmir kimi problemləri, Yaxın Şərq dövlətlərində yaranmış qarşıdurmaları, qaçqın böhranını və digər məsələləri qeyd etmək olar. Məlumdur ki, ermənilər son 200 il ərzində Azərbaycanın tarixi torpaqlarını zəbt etmək və həmin ərazilərdə öz dövlətlərini qurmaq planlarını reallaşdırmaq məqsədilə qanlı aksiyalar həyata keçiriblər. İndiki Ermənistan dövləti də məhz Azərbaycanın əzəli torpaqlarında yaradılmışdır. Bu təcavüzkar siyasəti davam etdirən Ermənistan ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini işğal etmiş, bunun nəticəsində bir milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmiş, soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə və soyqırımı həyata keçirilmişdir. 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycana qarşı güc tətbiqini və ərazilərinin işğalını qınayan, ölkəmizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını təsdiq edən dörd qətnamə qəbul etmişdir. Bu kimi sənədlər ATƏT, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı, Qoşulmama Hərəkatı və digər nüfuzlu beynəlxalq qurumlar tərəfindən də qəbul olunmuşdur. İƏT Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və haqlı mövqeyini dəstəkləyən, Xocalı soyqırımını tanımağa, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə qarşı praktiki addımlar atmağa səsləyən çoxsaylı qətnamələr qəbul etmiş, məsələ təşkilatın Xarici İşlər Nazirləri Şurasında dəfələrlə müzakirə olunmuş, həmçinin 2016-cı ilin sentyabrında İƏT çərçivəsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə dair Kontakt Qrupu təsis edilmiş və onun ilk iclası keçirilmişdir. Hesab edirəm ki, Ermənistanı açıq-aydın təcavüzkar kimi tanıyan BMT və İƏT-in qətnamələri işğalçı dövlətlə münasibətləri inkişaf etdirmək niyyətində olan bütün müsəlman ölkələri üçün əsas mesaj olmalıdır. Çünki Ermənistanın işğalçılıq siyasəti təkcə Azərbaycanın dini-mədəni sərvətlərinə qarşı deyil, həm də ümumilikdə İslamın tarixi-mədəni irsinə qarşı olan hücumdur. Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərdə İslam mədəniyyətinə aid yüzlərlə abidə, məscid, ibadətgah, qəbiristanlıq və s. dağıdılmış, bütün bunlar ATƏT-in faktaraşdırıcı missiyaları tərəfindən təsdiq olunmuşdur. Onu da bildirmək istərdim ki, Pakistan və Səudiyyə Ərəbistanı Ermənistanı Azərbaycan torpaqlarını işğal etdiyinə görə rəsmən tanımaqdan imtina etmiş, Türkiyə isə bu ölkə ilə heç bir əlaqə qurmamışdır. Hazırda 5 müsəlman dövləti Xocalı soyqırımını rəsmən tanımışdır. Biz bütün bunları qardaş münasibəti və real dəstəyin nümunəsi hesab edirik.
Azərbaycan İslam dünyasında mövcud münaqişələrin həllinə öz töhfəsini əsirgəmir, problemlərin ədalətli həlli ilə bağlı müzakirələrdə birmənalı olaraq beynəlxalq hüququ müdafiə edir və öz prinsipial mövqeyini həmişə qoruyub saxlayır. Ölkəmiz 2013-cü ildə “Qüds şəhərinin inkişafına dair strateji planın maliyyələşdirilməsi üçün donor konfransı”na, eləcə də “Fələstin dövlətinin dəstəklənməsi üçün İslam maliyyə təhlükəsizlik şəbəkəsinin yaradılması” adlı konfransa ev sahibliyi etmiş və bu məqsədlər üçün ciddi məbləğdə ianə ayırmışdır.
İslam dini-mənəvi dəyərlərinə sıx bağlı olan Azərbaycan həm də dünyada multikulturalizmin mərkəzlərindən biri kimi tanınır. Biz Azərbaycanda mədəni müxtəlifliyin, etnik və dini tolerantlıq mühitinin təmin olunmasını böyük nailiyyət hesab edirik. Ölkəmizdə heç vaxt dini və milli ayrı-seçkilik olmamış, bütün dinlərin nümayəndələri dinc və qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşamışlar. Bu, bizim həyat tərzimizdir, irəliyə doğru inamla getməyin ən optimal yoludur.
Biz islamofobiyaya qarşı açıq şəkildə çıxış edirik və dünyada İslam dəyərlərinin təbliği üçün ardıcıl iş aparırıq. Azərbaycan məşhur Luvr muzeyində İslam bölməsinin təşkilində fəal iştirak etmiş, həmçinin Vatikanda öz sərgisini nümayiş etdirən ilk müsəlman ölkəsi olmuşdur. Bakı şəhəri 2009-cu ildə ISESCO-nun dəstəyi ilə İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilmiş, 2018-ci ildə isə bu şərəfli ada bizim digər qədim şəhərimiz olan Naxçıvan layiq görülmüşdür.
Azərbaycan mədəniyyətlərarası dialoqun gücləndirilməsi üçün praktiki addımlar atır. Hər il Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, Beynəlxalq Humanitar Forum və digər bu kimi böyük beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edən Bakı şəhəri artıq “Humanitar Davos” adını qazanmışdır. 2016-cı ildə biz Yaxın Şərq və Afrika ölkələrindən Avropaya pənah aparan miqrantların necə aqressiv qarşılandığının, islamofob meyillərin açıq şəkildə özünü büruzə verdiyinin şahidi olduq. Belə vəziyyətdə Azərbaycan 2016-cı ili “Multikulturalizm ili” elan edərək bir daha dünyaya göstərdi ki, müxtəlif dinlərin, millətlərin, etnik qrupların nümayəndələri bir ölkədə, eyni səma altında rahat, ləyaqətlə yaşaya bilərlər. Biz nəinki ölkə daxilində etnoslararası, dinlərarası münasibətləri ən yüksək səviyyədə tənzimləyirik, həm də dünyaya tolerantlıq və multikulturalizmin mütərəqqi modelini təqdim edirik.
Həm Avropa Şurasına, həm də İƏT-ə üzv olan nadir ölkələrdən biri kimi Azərbaycan sivilizasiyalararası dialoqun möhkəmlənməsinə əməli töhfə verir. Məlum olduğu kimi, 2008-ci ildə Bakıda Avropa Şurasına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin toplantısı keçirilmiş və həmin tədbirə həm də İƏT nümayəndələri dəvət olunmuşlar. 2009-cu ildə isə İƏT-ə üzv ölkələrin nazirlərinin Bakıda keçirilən toplantısına Avropa Şurası ölkələrinin nazirləri də dəvət edilmişdir. Hesab edirəm ki, bu, dünya miqyasında çox mühüm hadisə olmuş və layiqli şəkildə sivilizasiyalararası dialoqun “Bakı prosesi” kimi tarixə düşmüşdür.
2015-ci ildə Azərbaycan birinci Avropa Oyunlarına ev sahibliyi etmiş və bu mühüm idman bayramını Yay Olimpiya Oyunları səviyyəsində keçirmişdir. Bu il isə Bakıda IV İslam Həmrəyliyi Oyunları keçiriləcək. Qısa müddət ərzində Avropa və İslam Həmrəyliyi Oyunlarının bir-birini əvəzləməsi rəmzi məna daşıyır və Azərbaycanın sivilizasiyaların, dinlərin dialoq məkanına, iqtisadi və mədəni körpüyə çevrildiyini göstərir. Biz bu nadir mövqeyimizi dünyada sülhün, multikulturalizmin, dözümlülüyün bərqərar olması naminə istifadə edirik.
Bu gün müsəlman dünyasının əvvəlki dövrlərdə heç zaman olmadığı qədər daha çox birliyə və həmrəyliyə ehtiyacı var. Buna görə də 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunması bütün müsəlman aləminə və dünyaya xoşməramlı mesajdır. “İslam Həmrəyliyi İli”nin əsas məqsədləri müsəlman aləmində birliyi möhkəmləndirmək, İslamın sülh və mədəniyyət dini olduğunu bütün dünyaya göstərməkdir. Hesab edirəm ki, bu ilin mayında Bakıda keçiriləcək İslam Həmrəyliyi Oyunları təkcə idman yarışı olmayacaq, eyni zamanda, bütün İslam dünyasının birlik, həmrəylik günləri olacaqdır.

Ilham Aliyev President of the Republic of Azerbaijan The strengthening of Islamic solidarity is a challenge of time
OIC Journal has published an article headlined “The strengthening of Islamic solidarity is a challenge of time” by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. AZERTAC presents the article.
x x x
With its ancient history, rich cultural legacy, huge natural and human resources, the Islamic world has played a crucial role in the establishment and development of the modern world order and international relations system. Islam always encouraged peace, tolerance, humane ideals and made an outstanding contribution to the world civilization.
Being a crucial and integral part of the Muslim world, Azerbaijan is renowned as one of the important places where the Islamic cultural legacy was established and preserved. Islam, which became widespread in the territory of Azerbaijan in the 7th-8th centuries, enriched the spiritual life of our people, later growing into one of the main factors defining their lifestyle and co-existence norms. Ashabi-Kahf pilgrimage site, the most ancient mosque in the Caucasus – Shamakhi mosque built in 743 – Bibiheybat mosque and pilgrimage complex, Ganja “Imamzade” complex and many other sites can be considered as Azerbaijan`s outstanding contribution to the system of Islamic religious and cultural values. The people of Azerbaijan have always had great respect for their history, spiritual values; and even the flag – a state symbol – of Azerbaijan Democratic Republic, which was founded in 1918, reflected their Islamic identity. Despite persecutions under the USSR, the people of Azerbaijan managed to preserve some of their religious sites and mosques, and remained committed to their religious values.
Restoration of state independence in the early 1990s marked the establishment of the freedom of religion and conscience in Azerbaijan, and significant work was done in the country to restore religious monuments, mosques and temples. If there were only 17 mosques in Azerbaijan during the Soviet period, their number reached 2166 at the beginning of 2017. 306 mosques are currently under state protection as historic monuments. Bibiheybat mosque and pilgrimage complex, Tazapir mosque, Icharishahar Juma and Holy Muhammad mosques, Ajdarbay mosque, Shamakhi Juma mosque, Ganja “Imamzade” complex and tens of other religious monuments and mosques were completely repaired and renovated by the state, and opened doors to believers.
It should be noted that Azerbaijan has made great strides in all areas in the 25 years of its independence. The implementation of transnational energy projects since the 1990s created wide opportunities for us to develop our national economy and make the non-oil sector one of the leading segments of economy. Over the past 10 years all the infrastructure in the country has been modernized, energy security has been fully provided, food security has been largely ensured, the level of poverty and unemployment has decreased 10 times to reach five per cent. With its modern transport and transit infrastructure, Azerbaijan is playing an active role in the establishment of the East-West and North-South international transport corridors, and is already becoming a global transportation hub. The Southern Gas Corridor, which is called the project of the 21st century and which is being successfully implemented, will allow Azerbaijan to transport its gas to the world market in large volumes.
Building and developing relations with the Islamic world have been among the key priorities of Azerbaijan`s foreign policy in the years of independence. Azerbaijan opened its first diplomatic missions in Muslim countries, and in a short period of time our state became an active member of the organizations, which unite the Muslim world, such as the Organization of Islamic Cooperation (OIC) and ISESCO. Azerbaijan initiated the establishment of new organizations that contribute to the strengthening of Islamic solidarity, including OIC Youth Forum, OIC Labor Center and the Journalist Association of OIC Member States. Our country also created bilateral and multilateral cooperation formats, which serve the expansion of relations with the Muslim world, and numerous projects implemented within the framework of these platforms contribute to the strengthening of mutual ties.
Elevation of our economic cooperation with Islamic countries to the level of our political relations is one of our primary goals. We attach special importance to the development of mutually fruitful cooperation with the Islamic world in these and all other areas.
Mutual support within the framework of international organizations, particularly the United Nations, reinforces our standing. I have to note that Islamic countries played a vital role in Azerbaijan`s election as a member of the UN Security Council in 2012. We consider this as a manifestation of the high level of our political relations, mutual support and solidarity with Islamic countries. During its membership of the UN Security Council, Azerbaijan put forward and implemented a number of proposals serving the interests of the Islamic world. For example, along with an initiative to organize a high-level international conference on the fight against terrorism, Azerbaijan also ensured the organization of a high-level meeting on the expansion of cooperation between the UN and the Organization of Islamic Cooperation.
We have to admit that today the Islamic world is facing serious challenges and numerous problems, which await solution. The Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Palestine and Kashmir problems, conflicts in the Middle East states, refugee crisis, etc. can be singled out among these problems. It is a well-known fact over the past 200 years the Armenians have committed bloody crimes in order to occupy Azerbaijan`s historic lands and build their own state in those territories. Today`s state of Armenia was established in the ancient Azerbaijani lands. Continuing its policy of aggression, Armenia occupied 20 per cent of the Azerbaijani territories at the beginning of the 1990s, and as a result more than one million Azerbaijanis became refugees and IDPs, our fellow countrymen were subjected to ethnic cleansing and genocide. In 1993, the UN Security Council adopted four resolutions condemning the use of force against Azerbaijan and the occupation of its territories, and recognizing the country`s territorial integrity, sovereignty and inviolability of its internationally-recognized borders. Similar documents were adopted by the OSCE, Council of Europe, European Union, Non-Alignment Movement, and other influential international organizations. OIC adopted numerous resolutions supporting Azerbaijan`s territorial integrity and just position, and urging recognition of the Khojaly genocide and practical measures against Armenia`s policy of occupation. The issue has repeatedly been discussed at the OIC Council of Ministers of Foreign Affairs, and a Contact Group on the aggression of Armenia against Azerbaijan was established within OIC and held its first meeting in September, 2016. The UN and OIC resolutions, which clearly recognize Armenia as an aggressor, must be the main message to all Muslim countries that want to develop relations with the invader because Armenia`s policy of occupation is an attack not only on Azerbaijan`s religious and cultural assets, but on historic and cultural legacy of Islam in general. Hundreds of Islamic culture monuments, mosques, temples, cemeteries, etc. were destroyed in the territories occupied by Armenia, and all this was confirmed by the OSCE fact-finding missions. I also have to note that Pakistan and Saudi Arabia refused to officially recognize Armenia because of its occupation of the Azerbaijani territories, while Turkey has not established any relations with this country. Currently five Muslim states have officially recognized Khojaly genocide. We consider all this as an example of brotherly relationship and real support.
Azerbaijan spares no efforts to contribute to resolution of the ongoing conflicts in the Islamic world, unambiguously stands for international law during discussions on fair resolution of problems and always remains committed to its principled position. In 2013, Azerbaijan hosted "The donor's conference to finance the strategic plan for the development of the city of Al-Quds", and "The establishment of an Islamic Financial Safety Net in Support of the State of Palestine" conference, and made significant donations to this cause.
Azerbaijan, which is strongly committed to religious and cultural values of Islam, is also renowned as one of the world`s centers of multiculturalism. We consider the provision of cultural diversity, an atmosphere of ethnic and religious tolerance in Azerbaijan as a great achievement. There has never been religious and ethnic discrimination in our country, and representatives of all religions have lived here in peace and mutual understanding. This is our lifestyle and the best way to confidently move forward.
We're openly speaking against Islamophobia and working consistently to promote Islamic values around the world. Azerbaijan actively contributed to the organization of the Department of Islamic Arts in famous Louvre museum in France, and was the first Muslim country to demonstrate its exhibition in the Vatican. In 2009, Baku was declared the capital of Islamic culture with the support of ISESCO. In 2018, Nakhchivan, another ancient Azerbaijani city, was awarded this honorary title.
Azerbaijan is taking practical steps to strengthen intercultural dialogue. Baku, which annually hosts the Intercultural Dialogue Forum, International Humanitarian Forum and other major international events, is already called a "humanitarian Davos". In 2016, we witnessed how aggressively the migrants from the Middle East and African countries seeking refuge in Europe were met, and also saw a clear manifestation of Islamophobic trends. In such a situation, by declaring 2016 "The Year of Multiculturalism", Azerbaijan once again showed the world that representatives of different religions, nationalities, ethnic groups can live together comfortably and with dignity in the same country, under the same sky. We not only perfectly regulate inter-ethnic, inter-faith relations within the country, but offer the world a progressive model of tolerance and multiculturalism.
As one of the few countries, which are members of both the Council of Europe and OIC, Azerbaijan is making a practical contribution to the strengthening of dialogue among civilizations. As we know Baku hosted a meeting of culture ministers of the member states of the Council of Europe in 2008, and OIC representatives were also invited to that event. Then ministers of the Council of Europe member states were invited to a gathering of ministers of the OIC member states, which was held in Baku in 2009. I think that this was a very important event on a global scale, and worthily went down in history as “Baku process” of dialogue of civilizations.
In 2015, Azerbaijan hosted the First European Games, and this important sporting event was held at the level of Summer Olympic Games. This year Baku will host the 4th Islamic Solidarity Games. It is symbolic that in a short space of time the European Games are followed by the Islamic Solidarity Games, and this shows that Azerbaijan has become the center of dialogue of civilizations and religions, and an economic and cultural bridge. We use this unique position to establish peace, multiculturalism and tolerance all around the world.
Today the Islamic world needs unity and solidarity like never before. Therefore, declaration of 2017 as “The Year of Islamic Solidarity” in Azerbaijan is a goodwill message to the Muslim community and to the whole world. Major goals of “The Year of Islamic Solidarity” are to strengthen unity in the Muslim world and to show the whole world that Islam is a religion of peace and culture. I think that apart from being a sporting event, the Islamic Solidarity Games to be held in Baku this May will be the days of unity and solidarity of the Islamic world.