İlham Əliyev Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının nümayəndə heyətini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev  Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının baş katibi Əbdüllətif bin Raşid Əl-Zəyyəninin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Əbdüllətif bin Raşid Əl-Zəyyəni Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərin rəhbərlərinin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. O dedi: “Biz mövcud əlaqələrin səviyyəsini yüksək qiymətləndiririk və əlaqələrimizin daha da möhkəmləndirilməsində maraqlıyıq. Bu münasibətlərin inkişafında Sizin rəhbərliyinizə görə minnətdarıq”.
Azərbaycan-Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının biznes-forumunda iştirak edəcəklərini məmnunluqla qeyd edən Əbdüllətif bin Raşid Əl-Zəyyəni bu tədbirin Azərbaycan ilə təşkilata üzv dövlətlər arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi üçün əhəmiyyətli olduğunu vurğuladı. O bildirdi ki, Azərbaycan ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi regionda təhlükəsizliyin, sabitliyin və iqtisadi inkişafın təmin olunması baxımından önəmlidir. Qonaq dedi ki, sizin gözəl ölkənizə körfəz dövlətlərindən gələn turistlərin sayının artması məmnunluq doğurur.
Təşkilata üzv dövlətlərlə Azərbaycan arasında əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini, bu dövlətlərlə güclü siyasi münasibətlərimizin mövcud olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrimizin genişləndirilməsi baxımından önəmini qeyd etdi.
Azərbaycanda turizmin inkişafı üçün böyük işlərin görüldüyünü bildirən dövlətimizin başçısı respublikamıza xarici ölkələrdən, o cümlədən körfəz dövlətlərindən gələn turistlərin sayının durmadan artdığını məmnunluqla qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda turistlərə yüksək qonaqpərvərlik göstərildiyini dedi, bunun da ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin genişlənməsi işinə töhfəsini verdiyini vurğuladı.
İqtisadi əməkdaşlığımız üçün də yaxşı imkanların mövcud olduğunu qeyd edən dövlətimizin başçısı ölkəmizdə investisiya qoyuluşu üçün əlverişli şəraitin olduğunu vurğulayaraq bu baxımdan Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin Azərbaycana investisiya qoyması üçün yaxşı imkanların mövcud olduğunu bildirdi. Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqabətə davamlılığının artdığını məmnunluqla qeyd edən Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, bu il Davos Dünya İqtisadi Forumu ölkəmizin iqtisadiyyatını rəqabətqabiliyyətliliyinə görə dünya dövlətləri arasında 37-ci yerdən 35-ci yerə layiq görüb.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın İslam həmrəyliyi işinə öz töhfəsini verdiyini, ölkəmizdə bu yaxınlarda İslam Həmrəyliyi Oyunlarının keçirildiyini qeyd edərək, bu Oyunların İslam ölkələri arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi baxımından önəmini vurğuladı.
Söhbət zamanı üzv dövlətlər ilə Azərbaycan arasında hava əlaqələrinin genişləndirilməsinin məqsədəuyğun olduğu qeyd edildi.
Prezident İlham Əliyev Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərin rəhbərlərinin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərin rəhbərlərinə çatdırmağı xahiş etdi.

Ilham Aliyev received delegation of Cooperation Council for Arab States of Gulf
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has today received a delegation led by Secretary General of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf Abdul Latif Bin Rashid Al Zayani.
Abdul Latif Bin Rashid Al Zayani extended greetings of heads of member states of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf to President Ilham Aliyev. He said: "We highly appreciate the level of current relations and are keen to further strengthen these ties. We express our gratitude for your leadership in the development of this relationship."
Abdul Latif Bin Rashid Al Zayani hailed their participation in the Azerbaijan-Cooperation Council for the Arab States of the Gulf business forum, underlining the importance of the event in terms of the expansion of economic ties between Azerbaijan and the member states. He noted the significance of strengthening cooperation with Azerbaijan in terms of ensuring security, stability and economic development in the region.
The Secretary General praised the increase in the number of tourists coming from the Gulf states to Azerbaijan.
President Ilham Aliyev hailed the successfully developing relations between Azerbaijan and the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf member states, and strong political ties with these countries. He noted the importance of high-level reciprocal visits in expanding these relations.
Noting that great work has been done to develop tourism in Azerbaijan, the head of state hailed the fact that the number of tourists arriving in Azerbaijan from foreign countries, including the Gulf states, has steadily increased.
President Ilham Aliyev emphasized that the tourists are shown high hospitality in Azerbaijan, adding that this contributes to the expansion of ties between countries and nations.
Hailing good opportunities for economic cooperation, the head of state underlined favorable conditions for investment in Azerbaijan. He noted the existence of good opportunities for member countries of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf to invest in Azerbaijan.
President Ilham Aliyev praised the increasing competitiveness of the Azerbaijani economy, emphasizing that the Davos World Economic Forum has this year increased Azerbaijan`s ranking from 37th to 35th place among the world countries for the competitiveness of the country's economy.
The head of state underlined Azerbaijan's contributions to the Islamic solidarity, saying the country has recently hosted the Islamic Solidarity Games. He emphasized the importance of these Games in terms of strengthening ties between the Islamic countries.
They also discussed the expediency of expanding air communication between Cooperation Council for the Arab States of the Gulf member states and Azerbaijan.
President Ilham Aliyev thanked for the greetings of heads of member states of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf and asked the Secretary General to extend his greetings to the heads of member states.