Səudiyyə Ərəbistanında “Əli və Nino” filminin təqdimatı keçirilib
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının (SƏK) paytaxtı Ər-Riyadda keçirilən “Səfirin seçimi” adlı kinofestival çərçivəsində 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə Azərbaycanın bu ölkədəki səfirliyi tərəfindən geniş auditoriyaya Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə çəkilmiş "Əli və Nino" filmi nümayiş olunub.
Mərasimdə ölkədə fəaliyyət göstərən səfirlər, diplomatik korpusun və şəhər ictimaiyyətin nümayəndələri, iş adamları və SƏK-də yaşayan həmvətənlərimiz iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan səfir Rasim Rzayev soydaşlarımızı Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təbrik edib, 1991-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi qərarı ilə həyata vəsiqə qazanan Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün əhəmiyyətindən söhbət açıb. Ulu Öndərimizin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanın beynəlxalq aləmdəki nüfuzunun artdığını vurğulayan səfir xaricdə yaşayan həmyerlilərimizin problemlərinin həlli istiqamətində aparılan məqsədyönlü siyasətin nəticələri barədə də geniş məlumat verib. Səfir R.Rzayev Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2017-ci ilin Azərbaycanda “İslam həmrəyliyi ili” elan edilməsinin islam aləmində tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Sonra diplomat Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü və prodüserliyi ilə çəkilmiş filmin Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizəsindən və gələn il 100 illiyini qeyd edəcəyimiz müsəlman Şərqində ilk demokratik dövlətin – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından bəhs etdiyini vurğulayıb.
Rasim Rzayev Azərbaycan Respublikası ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasındakı diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25-ci ildönümündə SƏK-də “Əli və Nino” filminin təqdimatının keçirilməsinin sevindirici hal olduğunu, ötən illər ərzində ölkələrimiz arasında münasibətlərin daim inkişaf etdiyini və möhkəmləndiyini qeyd edib.
Səfir azərbaycanlı Əli ilə gürcü qızı Nino arasında yaranmış sevginin və onların müstəqil Azərbaycan uğrunda mübarizəsinin təsvir olunduğu filmin Səudiyyə Ərəbistanında nümayişini əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib. Aralarında dini və etnik fərqə baxmayaraq, Əli və Ninonun dövrün çətinliklərinə sinə gərərək ailə qurması və vətənin müdafiəsi uğrunda mübarizəsi izləyicilər tərəfindən maraqla qarşılanıb.

"Ali and Nino" movie presented in Saudi Arabia
As part of the "Ambassador’s Choice" film festival held in the capital of the Kingdom of Saudi Arabia, Riyadh, in connection with December 31 – Day of Solidarity of World Azerbaijanis, the Embassy of the Republic of Azerbaijan has presented to the general public "Ali and Nino" film produced with support of the vice-president of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva.
The event brought together ambassadors of different countries accredited to Saudi Arabia, representatives of the diplomatic corps, general public, businessmen, as well as our compatriots living in Riyadh.
Addressing the event Ambassador of Azerbaijan to Saudi Arabia Rasim Rzayev congratulated compatriots on the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and spoke of the importance of this holiday, which was founded by the initiative of national leader Heydar Aliyev in 1991. Emphasizing the increasing influence of Azerbaijan in the international arena thanks to the activity of the national leader’s worthy successor President Ilham Aliyev, Ambassador R. Rzayev presented the results of policies aimed at solving the problems of compatriots living abroad. Ambassador also stressed that the announcement of the year 2017 in Azerbaijan by President Ilham Aliyev as "The Year of Islamic Solidarity" was very approvingly accepted in the Islamic world.
Then diplomat noted that "Ali and Nino" film, shot on the initiative and with the support of Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, who is also the executive producer of the film, tells about the love of Azerbaijani boy Ali and Georgian girl Nino, and also about the struggle of the Azerbaijani people for independence and the creation of the first democratic state in the Muslim East – Azerbaijan Democratic Republic, centenary if which will be celebrated next year.
Ambassador R. Rzayev stressed that the presentation of "Ali and Nino" film in Riyadh within the celebration of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia is an event of great importance, and also highlighted the importance of the constant development and strengthening of relations between our countries during the past years.
Ambassador underlined the importance of presenting in Saudi Arabia the film that embodies the love of Azerbaijanian Ali and Georgian Nino, as well as their struggle on the path of Azerbaijan's independence. Despite religious and ethnic differences, creation of the family and joint struggle of Ali and Nino for defending the homeland were met by the audience with great interest.