Azərbaycanın Baş Naziri Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA POWER” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Novruz Məmmədov avqustun 30-da Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA POWER” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşüb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, səmimi qəbula görə Baş Nazirə minnətdarlığını bildirən “ACWA POWER” şirkətinin idarə heyətinin sədri Mohammad Abunayyan bildirib ki, bu il mart ayının 17-də Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA POWER” şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində əməkdaşlığın əsas prinsiplərini müəyyənləşdirir. Mohammad Abunayyan bərpa edilən enerji mənbələrindən istifadə sahəsində ixtisaslaşmış şirkət olaraq enerji və su layihələrini həyata keçirən “ACWA POWER”in fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Baş Nazir Novruz Məmmədov görüşdə dost və tərəfdaş ölkələr kimi Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı ilə Azərbaycan Respublikası arasında siyasi münasibətlərin yüksək səviyyəsindən məmnunluğunu bildirərək deyib: “Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında dostluq və tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafına mühüm əhəmiyyət verib. Bu siyasət hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir”. Baş Nazir vurğulayıb ki, alternativ enerji ölkəmiz üçün prioritet istiqamətlərdən biridir. Azərbaycan zəngin bərpa olunan enerji mənbələrindən səmərəli istifadəni təmin etməkdə, elektrik enerjisi istehsalı sahəsində beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıqda maraqlıdır.

Azerbaijani Prime Minister meets with representatives of Saudi Arabian ACWA POWER company
Prime Minister of Azerbaijan Novruz Mammadov has met with representatives of Saudi Arabian ACWA POWER company.
Chairman of the Board of ACWA POWER Mohammad Abunayyan said the company signed a memorandum of understanding on cooperation with Azerbaijan`s Energy Ministry in March. He noted that the MoU set the main principles of cooperation in the sphere of use of renewable energy sources in Azerbaijan. Mohammad Abunayyan provided an insight into the activity of ACWA POWER, which specializes in the field of renewable energy sources, in particular its energy and water projects.
Novruz Mammadov hailed Azerbaijan`s political relations with Saudi Arabia, which he described as a friendly and partner country. “National leader Heydar Aliyev attached great importance to the development of the relations of friendship and partnership between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev is now successfully continuing this policy,” said the Prime Minister.
Novruz Mammadov emphasized that alternative energy was one of the priority areas for Azerbaijan. The Prime Minister expressed Azerbaijan`s interest in ensuring the efficient use of rich renewable energy sources and cooperating with international energy companies.